Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Kultur & medier
Fredag 4. januar, 2008
Vårt Land som nasjonal strateg
VIKTIG EIER: Mediehuset Vårt Land markerer seg som en stadig viktigere nasjonal mediestrateg. Magne Lerø er redaktør for flere av Vårt Lands publikasjoner, blant annet Ukeavisen Ledelse. Snart kommer han også til å lede Le Monde diplomatique og Ny Tid.

Vårt Land som nasjonal strateg

Fredag 4. januar, 2008

FAKTA

Ny tid

  • 1975: Ukeavisa Ny Tid - hvori opptatt Orientering ble dannet som partiorgan for SV i 1975.
  • 1998: Avisa ble fristilt fra SV etter 1998, partiet største enkeltaksjonær.
  • Januar 2006: Forlaget Damm, eid av konsernet Egmont overtar Ny Tid. Ukeavisa blir ukentlig nyhetsmagasin med Dag Herbjørnsrud som redaktør, seinere tar Martine Aurdal over.
  • Ny Tid blir i 2006 opplagsvinner med en økning på over fem tusen, til 9417.
  • Ny Tid taper samtidig 16 millioner kroner.
  • Juni 2007: Forlagene Cappelen og Damm fusjonerer. Ny Tid overlates til Egmont. Framtida er uklar.
  • I går ble det kjent at Mediehuset Vårt land kjøper Ny Tid, som fusjonerer med datterselskapet Mentor Media.
  • Magne Lerø, redaktør i Ukeavisen Ledelse, blir redaktør og daglig leder.

LES MER

«Dette er en utfordring til flere om å tenke strategisk» Rune Slagstad, professor
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Mediehuset Vårt Land er et alternativ til de tre store mediekonsernene, mener forsker Johann Roppen. Han ber Fritt Ord om å styrke alternativene til de internasjonale konsernene.

Onsdag ble det kjent at Mediehuset Vårt Land, som blant annet gir ut avisa Vårt Land og Økonomisk Rapport, tar over det venstreorienterte nyhetsmagasinet Ny Tid. I desember ble det kjent at de også overtar den nordiske ukeavisa Le Monde diplomatique. Dette viser at det finnes et alternativ til de store konsernene, sier Johann Roppen, førsteamanuensis ved Høgskulen i Volda og spesialist på medieeierskap:

- Mediehuset Vårt Land er et sammensatt mediekonsern, et lite konglomerat, rett og slett. Kanskje det femte viktigste i landet i den forstand at det ikke er eid av verken Schibsted, Edda eller A-pressen, de tre store konsernene. Det kan ikke være noen motvekt til de tre store konsernene i økonomisk forstand. Men dette viser at det finnes et alternativ.

Andre typer eiere

Slike alternativ er en helt annen type eier, argumenterer Roppen:

- De har ingen enorme forventninger om overskudd og stigninger i aksjekursen, det blir ekstra tydelig når de sikter seg inn mot det kvalitetsorienterte segmentet. Det er vanskelig å tenke seg at Vårt Land blir kjøpt opp, uten at en krise står for døra.

- Må Fritt Ord inn på banen for å sikre avisene mot de store konsernene og sikre mindre avisers frie eksistens, eventuelt ruste opp flere som Vårt Land, som kan agere som nasjonale strateger?

- Jeg tror nok at Fritt Ord bør gjøre begge deler. Norsk historie viser at når en avis dør, er det en prestasjon på linje med Lasarus å vekke den til live igjen - og det er vanskelig å tenke seg at det kommer nye stemmer istedet. Det er ikke en gang skapt særlig med nettaviser utenfor de store konsernene - i alle fall ikke meningsorienterte. Så hvis Fritt Ord ønsker at det skal være mange stemmer her i landet, er det fornuftig å støtte alternativene.

- Invasjon utenfra

Professor Rune Slagstad var blant dem som var med på å danne Orientering AS som en reaksjon på at Damm, eid av det danske mediekonsernet Egmont, kjøpte Ny Tid i januar 2006. Selskapet bekymret seg for Egmonts overtakelse, og skrev blant annet: «Med de kunnskaper vi har om virkeligheten i slike forlags- og mediekonsern frykter vi at denne løsningen ikke vil tjene venstresidens medietilgang på lengre sikt.»

Slagstad ser i likhet med Roppen betydningen av at Mediehuset Vårt Land seiler opp som en viktig nasjonal mediestrateg:

- At nasjonale eiere har en mediestrategi i et medielandskap i omforming, og at Mediehuset Vårt Land er aktivt, er en positiv utvikling. Dette er en utfordring til flere om å tenke strategisk.

- Trusselen er invasjonen utenfra, sier Slagstad, med referanse til de internasjonale mediekonsernene.

Utfordring for Fritt Ord

Også Slagstad peker på at stiftelsen Fritt Ord må holde seg våken med hensyn til Vårt Lands oppkjøp. Fritt Ord har gått inn med betydelig økonomisk støtte i blant annet Morgenbladet. I tillegg har Fritt Ord aksjer i A-pressen.

- Fritt Ord har markert seg som den fremste ideelle aktøren i medielandskapet. Utviklingen vi nå ser med nasjonale og internasjonale mediehus markerer en utfordring for Fritt Ord.

Det lykkes ikke Klassekampen å få en kommentar fra Erik Rudeng, direktør i Fritt Ord.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT