Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525

Utdanning

Utdanning

Torsdag 11. mars, 2010

FAKTA

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Klassekampen har denne uka skrevet flere artikler om yrkesutdanningen i Norge og de høye frafallstallene. Mer enn 95 prosent starter på videregående skole, men nesten halvparten av elevene på yrkesfaglig studieretning faller fra. Petter Høglund, avdelingsleder for bygg og anleggsfag på Hellerud videregående skole i Oslo, mener retten til videregående opplæring på mange måter er blitt en plikt, mens Eifred Markussen ved Nifu Step hevder at mange elever mangler forutsetninger for å gå på vanlig videregående skole. Han mener norske skolereformatorer tar utgangspunkt i at norske ungdommer er likere enn de er.
  • En av problemstillingene som er reist i Klassekampens artikkelserie er om det er riktig at alle skal gjennomføre tre års videregående opplæring rett etter grunnskolen, eller om det er mulig å la de som er lei av skolen gå mer direkte ut i arbeidslivet. Gudmund Hernes har nå skrevet en Fafo-rapport om frafallet i videregående skole, der han argumenterer for de positive effektene av at alle tar videregående skole. Frafallet skyldes at skolen fungerer for dårlig, eller som Hernes formulerer det: «Elevene er ikke for svake for skolen, skolen er for svake for elevene».
  • Det finnes knapt noe fasitsvar på disse utfordringene, men det er åpenbart at ikke alle er klar for mer skole etter ti års skolegang. De kan ha behov for å gjøre andre ting, for så heller å komme tilbake til videregående opplæring seinere. Hernes mener imidlertid alle i denne aldersgruppa bør gå på skole, fordi det ikke finnes ufaglærte jobber for 16- til 19-åringer. Det snakkes om at det bare er 3,5 prosent ufaglærte jobber. Vi har store problemer med å forstå disse tallene. I samfunnet er det en rekke helt nødvendige jobber, som i utgangspunktet er ufaglærte, som for eksempel i omsorg, rengjøring, hotell, restaurant, butikk, vedlikehold, vakthold og transport. Et sentralt mål for samfunnsutviklingen må være å gjøre denne typen jobber til gode arbeidsplasser, med faste ansettelsesforhold og tilfredsstillende lønninger. Det kan ikke være slik, som Hernes langt på vei antyder, at denne typen jobber bare skal være kortvarige og midlertidige.
Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT