Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 10. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Kultur & medier
Lørdag 20. februar, 2010
Presser prisene
OFFENTLIG UNDERBETALING: Nestleder i Musikernes Fellesorganisasjon Hans Ole Rian reagerer på at offentlige konsertarrangører underbetaler musikere.

Presser prisene

- Det foregår en offentlig underbetaling av musikere, mener Hans Ole Rian og Musikernes Fellesorganisasjon.

- Mange offentlige konsertarrangører mangler forståelse for musikeres arbeidssituasjon. Vi får ofte høre at vi burde være fornøyde med bare å få spille, forteller Hans Ole Rian, nestleder i Musikernes Fellesorganisasjon (MFO).

Han reagerer nå på det han omtaler som økende offentlig underbetaling av musikere i Norge. Verst er den lokalt organiserte konsertordningen med Den kulturelle spaserstokken, mener Rian.

Lønna delt på fire

For en tid tilbake fikk en norsk musiker tilbud om å gjøre en institusjonskonsert med kvartettbesetning og hadde fått et tilbud fra konsertarrangøren på 3000 kroner i honorar, noe musikeren antok var pr. musiker.

Så kommer svaret:

- «Honoraret gjelder hele konserten samlet, ikke per musiker. Artister vi har brukt tidligere, aksepterer dette. Minner om at vi ikke driver kommersiell drift med konserter.»

- Jeg tror neppe en offentlig etat ville funnet på å si til et snekkerfirma at honoraret til de tre snekkerne som skal bygge om pauserommet, skal betales pr. gruppe og ikke pr. snekker, sier Rian til Klassekampen.

Han forteller at organisasjonen har mottatt «en rekke bekymringsfulle rapporter» om norske kommuners forsøk på å presse ned konserthonorarer, med Trondheim og Oslo som verstingene i klassen.

- Det finnes ingen særskilte retningslinjer for dagshonorar ved oppdrag for verken Den kulturelle skolesekken eller Den kulturelle spaserstokken. Vi i MFO har gått ut fra at vår tariffavtale med Rikskonsertene er blitt lagt til grunn for slike oppdrag, men vi har registrert at enkelte kommuner og fylkeskommuner opererer med varierende praksis, forteller Rian.

Utfordringen for MFO er nå å få noen av de berørte musikerne til å tørre å fronte saken:

- Våre medlemmer er redde for å miste spillejobber dersom de går ut i media og er «vanskelige», forteller Rian.

- Derfor anbefaler vi alle som ønsker å etablere seg som musikere, å sette seg inn rettighetene sine, og lære seg å håndtere sin egen karriere. Det er ikke uten grunn at vi har en advokat ansatt hos oss, sier Rian til Klassekampen.

- Tenker ikke på det

I den motsatte enden av Den kulturelle spaserstokken, men likevel: Denne helga samler unge og håpefulle artister seg til det årlige bransjetreffet by:Larm i Oslo. Blant de tilreisende er også årets Zoom-vinnere, bandet Jack Dalton fra Trondheim.

- Det med honorar har jeg egentlig aldri tenkt på. At det går an å leve av musikken, virker for øyeblikket som en fjern drøm, sier trommis Bjarne Lutnæs Olafsen. Han forteller at bandet vanligvis får mellom 3000 og 5000 kroner for en konsert.

- Men det er ikke derfor vi driver med musikk, heller. Foreløpig er det fett bare å få spille.

Kultur & medier
Fredag 10. februar, 2012
Bedre enn sitt rykte

Bedre enn sitt rykte

Færre og færre lærer tysk. Med dette står nordmenn i fare for å miste viktige deler av egen selvforståelse, mener Helge Jordheim.
Utenriks
Fredag 10. februar, 2012
Skyhøyt spill om Syria

Skyhøyt spill om Syria

HØY INNSATS: Spillet rundt Syria er en kamp om regionale interesser, mener analytiker Rakha Ahmed Hassan.
Innenriks
Fredag 10. februar, 2012
Truer med vikardissens

Truer med vikardissens

NEKTER: Audun Lysbakken sier SV er villig til å ta ut dissens i regjeringen mot vikarbyrådirektivet. Mandag sier også Sp nei. Dermed må Ap få hjelp av Høyre for å vinne vikarkrigen mot LO i Stortinget.
Dagens leder
Fredag 10. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Flybonus

Flybonus

Dagens leder
Powered by eonBIT