Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 10. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Innenriks
Mandag 10. desember, 2007
Ønsker skattekutt
I OSLO: Fredsprisvinner Al Gore ønsker en overgang fra skatt på lønn til skatt på forurensing. En endring Venstre lenge har argumentert for i Norge.

Ønsker skattekutt

Mandag 10. desember, 2007

FAKTA

Al Gore

  • Albert Arnold Gore Jr. var visepresident i USA under president Clinton i åtte år, fra januar 1993 til januar 2001.
  • Stilte som presidentkandidat fra det Demokratiske partiet ved valget i 2001, men tapte etter en høyesterettsavgjørelse til fordel for George W. Bush.
  • Vant i 2007 Oskar for dokumentarfilmen «En ubehagelig sannhet»
  • Vant Nobels fredspris for 2007 sammen med FNs klimapanel (IPCC)

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Fredsprisvinner Al Gore foreslår avskaffing av inntektsskatt som tiltak mot klimakrisen. Venstres Gunnar Kvassheim mener Gore presenterer framtidas løsninger.

I dag mottar Al Gore Nobels fredspris sammen med lederen for FNs klimapanel, Rajendra Pachauri. Gore fikk prisen for sitt omfattende opplysningsarbeid omkring menneskeskapte klimaendringer. I en rekke foredrag over hele verden har han presentert både problemene, og også kommet med forslag til løsninger.

En av de mer drastiske løsningene Gore foreslår er å fullstendig avskaffe skatt på lønnsinntekter, og heller innføre avgifter på forurensing. Gore mener dette kan gjøres samtidig som det helhetlige skatte- og avgiftstrykket beholdes på samme nivå.

Skatt på lønnsinntekt står for en stor andel av statens inntekter. I 2005 utgjorde de samlede skatteinntektene fra lønnstakere i Norge 262,5 milliarder kroner. Om man forutsetter at velferdsnivået skal holdes på samme nivå, må man altså hente inn over 260 millioner kroner gjennom økte avgifter på forurensing og miljøskadelig forbruk.

Støtter Venstre

- Al Gore står for samme retning som oss i dette spørsmålet, sier leder i Stortingets energi- og miljøkomité, Gunnar Kvassheim (V) til Klassekampen.

Kvassheim mener overgang fra skatt på lønn til skatt på forurensing hører framtida til.

- Jeg tror det er et tidsspørsmål om når dette vil få bredere gjennomslag, vi er nødt til å bruke denne mekanismen, skal vi redde klimaet, sier han.

Venstre har lenge argumentert for en slik endring i skattepolitikken, og har programfestet senking av inntektsskatten og øking av miljøavgiftene.

- Vi er ledende på dette spørsmålet, ingen tenker så radikalt på dette som oss, og nå får vi håndslag fra Al Gore, sier Kvassheim.

SV jubler

Statssekretær i Miljøverndepartementet Heidi Sørensen (SV), var med på å foreslå Al Gore som fredsprisvinner, og er svært glad for at han vant prisen.

- Etter å ha møtt ham er jeg enda mer glad for at han vant. Han har også veldig mange fornuftige tanker om hvordan vi kan løse problemene, sier Sørensen til Klassekampen.

SV går i sitt arbeidsprogram inn for «et skattesystem som sikrer finansieringen av velferdsstaten». Gore mener at all skatt på lønn skal avskaffes, selv om den går til offentlig velferd. En vanlig innvending mot økte avgifter er at de rammer rik og fattig relativt likt, og derfor kan forsterke sosiale skiller, i motsetning til et progressivt skattesystem. Sørensen ser likevel ingen konflikt.

- SV er for en skatteveksling mellom forurensing og lønn, for å få gjort noe med klimaproblemene. Gores hovedpoeng er at man må få en pris på karbonutslipp, og det støtter jeg fullt ut.

- Venstres Gunnar Kvassheim sier Gores forslag er en støtte til Venstres skattepolitikk. Er du ikke redd for at fredsprisen kan gi økt støtte til høyresidas skatteløsninger?

- Nei. Jeg er uenig i premisset. Vi har innført flere grønne skatter de siste to årene enn Venstre gjorde da de satt i regjering. Jeg ser Gores ideer som et håndslag til oss, avslutter Sørensen.

Kultur & medier
Fredag 10. februar, 2012
Bedre enn sitt rykte

Bedre enn sitt rykte

Færre og færre lærer tysk. Med dette står nordmenn i fare for å miste viktige deler av egen selvforståelse, mener Helge Jordheim.
Utenriks
Fredag 10. februar, 2012
Skyhøyt spill om Syria

Skyhøyt spill om Syria

HØY INNSATS: Spillet rundt Syria er en kamp om regionale interesser, mener analytiker Rakha Ahmed Hassan.
Innenriks
Fredag 10. februar, 2012
Truer med vikardissens

Truer med vikardissens

NEKTER: Audun Lysbakken sier SV er villig til å ta ut dissens i regjeringen mot vikarbyrådirektivet. Mandag sier også Sp nei. Dermed må Ap få hjelp av Høyre for å vinne vikarkrigen mot LO i Stortinget.
Dagens leder
Fredag 10. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Flybonus

Flybonus

Dagens leder
Powered by eonBIT