Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Kultur & medier
Onsdag 9. mars, 2011
Biblioteket slår tilbake
BIBLIOTEK: - Når lokalpolitikere drømmer om litteraturhus, bør de ta en kikk på om de ikke har et sted for litteratur og debatt allerede, sier leder i Norsk bibliotekforening, Svein Arne Tinnesand. Her fra åpningen av Bergen offentlige bibliotek. Foto: Bergen offentlige bibliotek

Biblioteket slår tilbake

Onsdag 9. mars, 2011

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
- Litteraturhusene er som oftest et unødvendig alternativ til biblioteket, mener Bibliotekforeningens leder, Svein Arne Tinnesand.

- Når stadig flere kommuner ønsker seg et sted for litteratur og debatt, må de ta en kikk på om de ikke har et sånt sted fra før, sier leder i Norsk bibliotekforening, Svein Arne Tinnesand.

- Forbigående trend

Som Klassekampen skrev i forrige uke, planlegges det nå litteraturhus i en rekke norske byer. Fritt Ord har mottatt ti ulike søknader om pengestøtte, og flere er på vei.

- Det at mange nå plutselig snakker om å bygge litteraturhus, oppfatter jeg som en trend. Jeg er imidlertid ikke så sikker på om den trenden vil vare, sier Tinnesand til Klassekampen.

Han peker i steden på det lokale biblioteket som et godt, eksisterende alternativ til nye, kostbare litteraturhus.

- Frykter du at litteraturhusene som er under oppføring kan komme til å spenne beina under folkebiblioteket?

- Det kommer an på hvor mange slike litteraturhus vi ender opp med å få. Så lenge det dreier seg om 3-4 stykker, er jeg ikke bekymret, sier Tinnesand.

- Hva må biblioteket gjøre for å framstå som relevant for folk, også i en digital framtid?

- Vi ser for oss at biblioteket i sin framtredning kommer til å være mindre knyttet til fysiske bøker, og mer til formidling av innhold.

- Bør bibliotekene satse mer på debatter, slik Litteraturhuset i Oslo har gjort?

- Helt klart. Og slik har det også blitt flere og flere steder; Biblioteket i Norge, slik det fungerer i dag, brukes til mye mer enn å låne bøker, sier Tinnesand og viser til at bibliotekene hadde over 22 millioner besøkende i 2009.

- Alle som har vært på et bibliotek, ser at det er stappfullt av mennesker der. Man kan jo lure på om folk virkelig ikke har bøker hjemme. Men i en tid der alt er tilgjengelig digitalt, er det enda vanskeligere å foreta relevante valg i forhold til det som finnes der ute, sier Tinnesand, som tror bibliotekene er nødt til å se på muligheten for å holde åpent utover kvelden, dersom de skal ta opp konkurransen mot litteraturhusene.

Bok-øl

Det grepet har man allerede tatt ved hovedfilialen til Bergen offentlige bibliotek, der man for to uker siden tok i bruk nye og store lokaler, med eget auditorium og skjenkebevilgning.

- 15. mars kommer Tomas Espedal. Det blir første gang vi kommer til å selge øl og vin i forbindelse med et arrangement. Vi gleder oss veldig, forteller avdelingsleder Karen Marie Loge.

- Med både kveldsåpent og alkoholservering, er dere ikke da i ferd med å ta over de funksjonene som det planlagte litteraturhuset i Bergen skal inneha?

- Vi har alltid ment at det er biblioteket som er litteraturhuset i Bergen, vi, sier Loge.

I Tromsø flyttet hovedbiblioteket i 2005 inn i nye lokaler i byens gamle kinobygg, som ble pusset opp for 122 millioner kroner.

At man allerede nå snakker om å etablere et eget litteraturhus i byen, tar biblioteksjef Paul Henrik Kielland med fatning.

- Det er et konkurranseelement her, helt åpenbart. Samtidig må vi ikke se på konkurranse som noe utelukkende negativt. Etableringen av et litteraturhus i Tromsø åpner, slik jeg ser det, for muligheter for samarbeid.

- Du er ikke redd for at det en dag ikke lenger skal være bruk for dere, da?

- Nei, biblioteket har funnet en plass i det moderne samfunnet som noe mer enn et boklager. Halvparten av de 500.000 besøkende som kommer inn dørene hos oss, har andre ærend enn det å låne bøker, sier Kielland til Klassekampen.

- Mangler ressurser

I skyggen av Litteraturhusets suksess, har også bibliotekene fått erfaring med publikums vilje til å stille opp på litteraturarrangementer.

På Deichmanske bibliotek, avdeling Grünerløkka, har Cathrine Strøm fått ansvaret for vårens storsatsning i samarbeid med Attåt forlag: poesiserien «Folkebiblioteket». Strøm mener biblioteket som lokal møteplass har et fantastisk utgangspunkt, men at sektoren må tilføres mer ressurser dersom den skal klare å takle framtidens arbeidsoppgaver.

- Bibliotekene mangler for eksempel ofte folk som er gode på lys og lyd, og baserer seg i stor grad på at kunnskapen om slike ting finnes tilfeldig blant dem som jobber der. Skal man få til å bli en møteplass på linje med Litteraturhuset, krever det profesjonalisering, mener Strøm.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT