Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Kultur & medier
Lørdag 11. desember, 2010
Halvfornøyde forfattere
BÅDE OG: Norske forfattere er mellomfornøyd med arbeidet som gjøres i forlagene. Her fra Aschehougs hagefest i sommer.Foto: Cornelius Poppe/Scanpix

Halvfornøyde forfattere

Lørdag 11. desember, 2010

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Markedsføring og utenlandssalg er det forfatterne synes forlagene er dårligst på.

Oktober er best, Tiden og Cappelen Damm nest best, Gyldendal og Aschehoug midt på treet, mens Samlaget er dårligst. Det er resultatet etter at Forfatterforeningen har gjennomført en stor forlagsundersøkelse blant sine medlemmer. Foreningens leder Anne Oterholm forklarer valget av forlagsvis rangering slik:

- Vi har bevisst valgt en tabloid versjon sånn at forlagene må forholde seg mer konkret til undersøkelsen. I forlagene blir innsigelser fra forfatterne ofte møtt med «vi gjør så godt vi kan»-respons, sier Oterholm.

- Men kjører man rangering, så kan man presse litt.

For mye spissing

Det var i sommer at Forfatterforeningen sendte ut en rekke spørsmål til foreningens medlemmer om hvor fornøyd de er med forlaget sitt. Av Forfatterforeningens 563 medlemmer var det litt over halvparten som svarte. Det er Anne Oterholm fornøyd med.

- Vi vet at etablerte forfattere er gode til å synge ut om hva som er viktig når det gjelder redaktør, salg og marked. Men mindre forfattere har ikke så lett for dette. Dermed kan det være at de er misfornøyd, men aksepterer det de får uten å gjøre noe. Men med mange flere bak kravene, kan det være lettere å peke på det som ikke fungerer.

Og det undersøkelsen i størst grad peker på som ikke-fungerende er, ved siden av generelt salg og markedsføring, det som har med forlagsagenturets utenlandssalg å gjøre.

- Agentvirksomheten er forfatterne generelt veldig misfornøyd med, sier Oterholm.

- Hva skyldes dette, tror du?

- Det henger nok sammen med at forlagene ikke tjener så mye på dette. Dermed blir det slik at spissingen man ser ellers i bransjen, også blir en del av den biten. Det ser i hvert fall ut som det er færre og færre titler det satses på.

- Men dette kan også handle om kommunikasjon. Det kan være at forlaget gjør noe, men lar være å formidle det videre dersom arbeidet ikke gir resultater.

Oktober-suksessen

Forrige helg skrev Klassekampen om Ari Behn som etter å ha gått fra Kolon til Gyldendal i 2006, nå går tilbake til Kolon igjen. Undersøkelsen viser da også at nesten halvparten av norske forfattere har skiftet forlag siden debuten.

- Ofte blir forlagsbytter begrunnet med enkeltredaktørers betydning. Tror du det er grunnen til at halvparten av norske forfattere ikke forblir lojale mot ett forlag?

- Jeg håper at dette ikke skal være så personavhengig, men det er nok riktig at det eksisterer en forestilling om at visse redaktører kan gi merverdi til manus, sier Oterholm og går over til å prate om det hun synes er mest gledelig med undersøkelsen.

- Det viser seg at forfatterne er mest opptatt av det som går på redaksjonelle arbeidet, og at veldig mange er fornøyde med den biten. Blir forfatteren misfornøyd med redaktøren, så går hun et annet sted. For undersøkelsen viser at man kan fortsette i forlaget til tross for misfornøydhet med andre ting, men ikke med det redaksjonelle. Og det er bra for litteraturen.

- Grunnen til at Oktober ofte havner øverst på slike undersøkelser er at jeg tror de tenker annerledes rundt samarbeid mellom redaksjon, salg og marked. Den kommunikasjonen er viktig.

Samlagets forklaring

På motsatt side av rangeringen finner man Samlaget.

- Ser en gjennom undersøkelsen, så finnes det mange nyanser som er viktig å få fram, starter forlagssjef Margit Walsø med å si.

- Men det er riktig at mange av de som har svart, har gitt oss dårlig score. Dette tar vi alvorlig. Vi skal sette oss ned sammen med Forfattarklubben i Samlaget og diskutere undersøkelsen grundig og konstruktivt. Vi kommer også til å gjennomføre en egen undersøkelse blant forlagets forfattere der vi også håper på å få med de to tredelene av forfatterne våre som ikke har svart på Forfatterforeningens undersøkelse.

Det er 30 forfattere fra Samlaget som har svart, og de har mye å utsette på forlagets redaksjonelle oppfølging.

- Vi føler vi jobber grundig redaksjonelt, og det kan jo være sånn at noen av våre forfattere sitter igjen med negative opplevelser etter å ha fått motstand. Uansett har vi allerede bestemt at vi skal utvide redaktørkapasiteten med en ekstra redaktør. Samlaget har hatt et stort tilfang av nye forfattere og debutanter de siste årene, og dette er derfor et nødvendig tiltak sier Walsø og legger til:

- Samtidig synes jeg kanskje det er en svakhet ved undersøkelsen at det ikke er tatt høyde for om det er aktive forfattere som har svart. Det vil si at man ikke har spurt om når vedkommende ga ut bok på forlaget sist.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT