Gjennomslag

Torsdag 25. februar, 2010
- Knut Roger Andersen, representantskapsmedlem i Oslo Ap, kunne i VG tirsdag fortelle at han ønsket å vrake Jan Bøhler som leder i Oslo-partiet. I stedet ønsket han seg utenriksminister Jonas Gahr Støre som ny partileder i hovedstaden. Så langt, alt vel. Begrunnelsen er imidlertid mer original. Andersen mener Bøhler bør byttes ut fordi han ikke har nok gjennomslag i regjeringen, eller som lokalpolitikeren sier til VG: «Bøhler har gått inn for lokk over E6 i Groruddalen, og det er ikke engang satt et bor i jorden. Han har garantert at Aker sykehus ikke skal legges ned, men sykehuset blir lagt ned.» Andersen mener Oslo Ap må komme ut av det opposisjonelle «blindsporet» og i stedet bli en politisk maktfaktor.
- Den erfarne lokalpolitikeren velger med dette utspillet å se fullstendig bort fra at for eksempel nedleggelsen av Aker sykehus er 100 prosent forankret i det forvaltningssystemet som ble innført med sykehusreformen, en reform toppsjiktet i Ap drev gjennom til tross for sterke protester. Og den regjeringen Jonas Gahr Støre er en prominent del av, har, ved helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen, valgt ikke å gripe inn mot nedleggelsen. Det er altså det sjiktet i partiet Knut Roger Andersen setter sin lit til, som mer eller mindre direkte er ansvarlig for de politiske beslutningene den samme Knut Roger Andersen er uenig i.
- I stedet for å rette skytset mot forvalterne av denne politikken velger Andersen å angripe Jan Bøhler, som, i hvert fall slik det har sett ut for utenforstående, har gjort sitt ytterste for å hindre nedleggelsen av Aker sykehus. Bøhler har mer generelt gjort seg til talsmann for viktige befolkningsgrupper, spesielt i de østlige delene av Oslo. Som et direkte resultat av denne politikken, har Ap økt oppslutningen i hovedstaden, og partiet har langt på vei vunnet slaget mot Frp i Oslo øst. En virkeliggjøring av «Bøhlers program» vanskeliggjøres imidlertid av politiske føringer som er forankret i regjeringen og Arbeiderpartiets toppsjikt. Den beste garantien for at Oslo Ap skal få «gjennomslag», er derfor på forhånd å akseptere alle premissene for denne politikken, inkludert en nedleggelse av Aker sykehus.










