Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525

Konkurs

Konkurs

Tirsdag 21. februar, 2012

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut

n Eurolandenes finansministre var i går ventet å innvilge Hellas nok et kriselån, denne gang på rundt 1000 milliarder kroner, ettersom alternativet - en konkurs - fortsatt ikke er et ønskelig scenario. Betingelsene for nye lån er blant annet at Hellas har klart å gjennomføre kutt på om lag 25 milliarder euro, deriblant kutt i innkjøp av legemidler, overføringer til forsvaret, samt kutt i minstelønna på hele 22 prosent.

* En ikke ubetydelig del av kuttene er dessuten krav om å fase ut 15.000 arbeidsplasser i offentlig sektor i løpet av ett år. Dette kommer i tillegg til allerede utførte masseoppsigelser av alle midlertidig ansatte i statsapparatet. Innen utgangen 2015 krever EU at Hellas skal ha sagt opp 150.000 statsansatte, slik Aftenposten skrev i går. Dette gjør at en allerede raskt stigende arbeidsledighet i Hellas vil stige ytterligere. Fra 2010 til 2011 hadde landet den raskest voksende ledigheten som er registrert i noe land i løpet av et år, med en økning på 8,3 prosentpoeng. Ved årsskiftet var ledigheten 20,9 prosent, mens ungdomsledigheten lå på 48 prosent.

* At disse kuttene rammer en allerede utsatt befolkning hardt, trenger en ikke være økonom for å forstå. Og kanskje er det derfor stadig flere velger å slå ring om det hittil uønskede alternativet, konkurs. Blant dem som hevder at en konkurs ikke er det verste alternativet, er ifølge NTB kommentator i Financial Times Wolfgang Münchau. Han setter spørsmålstegn ved om de greske politikerne kommer til å klare å gjennomføre sparetiltakene, og sparepakkene rett og slett er urealistiske. Münchau mener eurolandenes bidrag i stedet burde komme i etterkant av en konkurs, som en gjenoppbyggingspakke. Bare slik kan man få i gang økonomien igjen, mens kuttpakkene ikke stimulerer til vekst overhodet.

* Det å bare avskrive en konkurs som en umulighet, virker uansett som en lite farbar vei. Kuttene vi ser i dag ville også vært sett på som «umulige» for bare få år siden. Det er dessuten lite som tyder på at en stadig større gjeldsbyrde løser Hellas sine problemer.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT