Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525

Ny fengsling

Ny fengsling

Tirsdag 7. februar, 2012

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Massemorderen Anders Behring Breivik opprettholdt en kalkulert, politisk maske på fengslingsmøtet i Oslo tingrett i går. Han gjorde en høyreekstrem hilsen, erklærte seg som militant nasjonalist og krevde løslatelse og tildeling av Krigskorset. Samtidig karakteriserte han den psykiatriske sakkyndigrapporten, som erklærer ham utilregnelig, som «helt latterlig». Som politisk begrunnelse sa han, ifølge NTBs referat at han «representerer det norske urfolk» og at «vi i den norske motstandsbevegelsen kommer ikke til å sitte stille og se på at vi blir gjort til en minoritet i egen hovedstad og eget land».
  • Myrderiene var ifølge Breivik et «legitimt angrep mot landsforrædere som begår, eller planlegger å begå, kulturell ødeleggelse, herav dekonstruksjon av den etniske gruppe og dekonstruksjon av norsk kultur. Systematisk dekonstruksjon av en etnisk gruppe er det samme som etnisk rensing». Den politiske terroristen mener Arbeiderpartiet «bruker asylinstituttet, familiegjenforeningsordningen, opphold på humanitært grunnlag og flyktningkvoten som verktøy for islamsk kolonisering av Norge».
  • Uavhengig av om Breivik erklæres utilregnelig eller ikke, bekrefter opptredenen på fengslingsmøtet at massemorderen ser seg selv som en politisk terrorist, der målet for terroraksjonen var å slå til mot arbeiderbevegelsen og landets ledelse, i et håp om at det skulle bidra til et borgerkrigsliknende opprør. Fengslingsmøtet gir argumenter både for at Breivik er gal, men også for hvor gjennomført politisk hans prosjekt er. Hvis man ikke forstår den politiske sammenhengen han handlet i, kan man heller ikke forstå handlingen. Breiviks uttalelser i går er helt i tråd med det han skrev i det såkalte manifestet, der han hevder at Europa står i akutt fare for å bli hærtatt av muslimene, som i ledtog med den politiske eliten har som mål å underlegge seg Europa og gjøre den opprinnelige befolkningen til andrerangs borgere. Terroren kan ikke forstås uten kunnskap om denne dødelige varianten av mellomkrigstidas nazisme. Rettssaken vil derfor også måtte komme til å handle om denne ideologien.
Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT