Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120524
Innenriks
Torsdag 1. september, 2011
Sammen mot arbeidslov
NÆRMER SEG: På NHOs Småtinget i går var Venstres Ola Elvestuen og Frp-leder Siv Jensen enige om at dagens arbeidsmiljølov må myknes opp. I midten, SVs Heikki Holmås. Foto: Bjørnar Eidsmo, NHO

Sammen mot arbeidslov

HJEMMEBANE: Frp og Venstre går sammen om omfattende oppmyking av arbeidsmiljøloven etter 2013. - Det lover godt for arbeidet med å få på plass en borgerlig regjering, sier Siv Jensen.

- Det skal bli en smal sak å bli enige om dette på borgerlig side, sier Frp-leder Siv Jensen til Klassekampen.

Sammen med Venstres nestleder Ola Elvestuen ble hun tatt imot som en helt på NHOs Småting i Trondheim i går. Der deltok de to i debatt om dagens arbeidsmiljølov, som de mener er altfor stivbeint.

Tidligere har tonen mellom Venstre og Frp vært noe anstrengt, men i går gjorde de to partiene felles front mot dagens arbeidsmiljølov, som de lover omfattende endringer i dersom de borgerlige får danne regjering sammen etter 2013.

- Jeg føler meg sikker på at de borgerlige partiene skal bli enige om økt fleksibilitet og oppmyking av dagens arbeidsmiljølov. Her er det ingen avstand mellom Venstre og Frp. Vi er enige om retningen, sier Ola Elvestuen til Klassekampen.

Og Frp-leder Siv Jensen liker godt tonene fra sin mulige koalisjonspartner.

- At avstanden mellom Frp og Venstre er så liten lover godt for å få på plass en borgerlig regjering i 2013, sier hun.

Regler og virkelighet

«Fleksibilitet» var nøkkelordet da NHO i går inviterte bedriftsledere og politikere til sitt årlige Småting. Og de borgerlige politikerne var ikke vanskelig å be når det kom til angrep på dagens arbeidsmiljølov.

- Det er ikke gitt at jeg som politiker er født med en spesiell evne til å bestemme hvor mange timer voksne arbeidstakere skal få lov til å jobbe i løpet av en uke, sier Jensen.

Særlig opptatt var Frp-lederen av situasjonen i helse- og omsorgssektoren, der hun mener dagens regelverk er på kollisjonskurs med både pasientrettigheter og dagens virkelighet rundt omkring i Kommune-Norge.

- Tusenvis av brudd

- Når vi opplever tusenvis av brudd å arbeidsmiljøloven både hos private og offentlige aktører innenfor helse- og omsorgssektoren, må vi snart spørre oss om det kan være regelverket det er noe galt med, sier Siv Jensen.

Hun mener regjeringen i liten grad tar innover seg virkeligheten i arbeidslivet.

- Jeg hadde ønsket en større virkelighetsorientering hos de rødgrønne partiene. De har på seg ideologiske skylapper, og nekter å ta med seg erfaringene som kommer fra arbeidsplasser over hele Norge.

Venstre-nestleder Ola Elvestuen er enig.

- Ta den såkalte Adecco-skandalen. Vi har å gjøre med et sykehjem som bryter loven. Men de har ikke drevet dårlig sykehjem, både ansatte og pasienter er såre fornøyde. Da må vi spørre oss om det ikke kan være loven det er noe galt med, sier han.

I går skrev Klassekampen om arbeidsminister Hanne Bjurstrøms nye tiltaksplan mot ufrivillig deltid, der et av forslagene som er under vurdering er at arbeidstakere som over tid jobber utover avtalt arbeidstid skal få tilbud om større stillinger.

Elvestuen er ikke nådig i sin kritikk av Bjurstrøms tiltak.

- Deltidsmeldingen fra regjeringen er skrevet på oppdrag fra Fagforbundet og LO. For deres medlemmer er tiltakene sikkert fordelaktige, men vi som politikere må spørre oss om det som tjener LO alltid er det samme som det som tjener samfunnet som helhet, sier han.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT