Bekymret for de små på sikt
Torsdag 21. oktober, 2010
Professor i samfunnsøkonomi Jørn Rattsø mener bekymringen fra helsedirektøren og Utdanningsdirektoratet er godt begrunnet, selv om innbyggerne i små kommuner i dag er fornøyde.
- Som del av distriktspolitikken setter vi av nok penger til å få gode tjenestetilbud i de små kommunene. Men med ytterligere uttynning av befolkningen spørs det om vi kan opprettholde gode tjenester. Det stilles stadig nye krav til kvalifikasjoner og kompetanse som er vanskelige for små kommuner å imøtekomme, sier han.
Rattsø tror lokalpolitikere som vil beholde sine posisjoner er den viktigste motstandskraften mot kommunesammenslåing.
- Men det er et tankekors at alle lokalpolitikerne spredt rundt om i distriktene til sammen ikke utgjør noen sterk politisk styrke. Det avgjørende spørsmålet er hvordan du kan etablere mer politisk og økonomisk kraft i Distrikts-Norge. Dagens oppsplittede kommunestruktur svekker distriktene, og man ville fått et sterkere grunnlag med større regionkommuner. Det kan være bidrag til å etablere mer alternativ politisk makt utenfor Oslo-gryta.









