Okkupasjon

Fredag 4. juni, 2010
- Propagandakrigen om det israelske angrepet på nødhjelpskonvoien på vei til Gaza fortsetter med uforminsket styrke. Israel har lagt fram en rekke videoklipp som skal underbygge at aktivistene på «Mavi Marmara» aktivt satte seg til motverge mot de israelske kommandosoldatene. Aktivistene har selv blitt fratatt alt utstyr, så videoklipp fra den andre siden er i liten grad tilgjengelige. Og uansett mangler vi lengre videosekvenser som kan vise hendelsesforløpet i sin helhet.
- Likevel er det klart at aktivister om bord på «Mavi Marmara» aktivt satte seg til motverge med køller. Andre hadde forpliktet seg på en aktiv ikkevoldslinje. Vi har likevel problemer med å kritisere dem som forsvarte seg mot det israelske angrepet, ettersom formålet med konvoien var å bryte Israels illegitime blokade av Gaza, en blokade som er fordømt av hele det internasjonale samfunnet, inkludert FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger og dets leder John Ging, som har oppfordret verdenssamfunnet til å bryte blokaden. Å kritisere dem som satte seg til motverge, blir litt som å kritisere indianerne for «grusomheter» i kampen mot å bli fordrevet.
- VGs Hanne Skartveit skrev i går at konflikten mellom jøder og palestinere ikke er svart/hvit, men grå. Vi har vanskelig for å akseptere denne saksframstillingen. Den amerikanske statsviteren Norman Finkelstein, for øvrig jøde og barn av holocaustoverlevende, sier for eksempel at man blir slått av hvor ukomplisert Israel-Palestina-konflikten er. Det er stor faglig enighet om de historiske fakta, og i et kvart århundre har det internasjonale samfunnet stått samlet om hvordan konflikten skal løses: en tostatsløsning med full tilbaketrekking av israelske tropper fra Vestbredden og Gaza, samt full anerkjennelse av Israel innenfor grensene av 1967. Basert på fakta og behovet for gjensidig trygghet, kunne konflikten derfor ha vært løst relativt raskt. Men i stedet for å oppheve okkupasjonen og gi palestinerne rett til egen stat, diaboliseres Israels internasjonale kritikere som antisemitter, mens palestinerne blir framstilt som al-Qa’ida-terrorister - alt for å dekke over de brutale realitetene på bakken.










