Venstresidas dagsavis
Til forsiden
Nettutgaven, torsdag 9. september, 2010

Ebøker

Dagens leder
Fredag 19. mars, 2010

* En rekke aktører er på banen for å hente inntekter fra elektronisk publisering av bøker. Google har allerede skannet inn en halv million bøker, Amazon satser tungt på Kindle, mens Sony og Apple lanserer stadig nye leseplater. Vi er likevel et stykke unna en felles plattform med stor markedsappell som alle typer forlag og forfattere kan publisere på og hente inntekter fra. Problemet er at utviklingen for øyeblikket drives av aktører utenfor forlagsbransjen, som forsøker å kapre brorparten av bokinntektene som i dag tilbakeføres til forlagene og forfatterne.

* Denne uka var det planlagt en bred lansering av ebøker i Norge. Dette er nå skrinlagt, angivelig fordi Finansdepartementet ikke har vært villig til uten videre å innføre nullmoms for digitale bøker. Vi vet ikke helt om dette er den egentlige grunnen, men uansett har vi stor forståelse for at bokbransjen ikke lytter til de aller største entusiastene, som nærmest har oppfordret forlag og forfattere til å kaste alt de har i hendene, for å løpe etter den digitale brannbilen.

* Hovedpoenget for forlagene og forfatterne er å sikre et distribusjons- og publiseringssystem som gjør det mulig å drive kvalitetsforleggeri også i framtida. De må sørge for at de beholder kontrollen over opphavsretten og inntektene, uten å gi fra seg for mye makt til distributørleddet. Det er bedre å si nei til løsninger som for alltid vil rive vekk inntektsgrunnlaget. Bransjen må også være forsiktig må gi fra seg innholdet til gratispublisering, slik Nasjonalbibliotekets gratistjeneste for publisering av norske bøker, Bokhylla.no, er et eksempel på. Forfatterne og forleggerne ser nå ut til å være klar over farene. Årsmøtet i Den norske Forfatterforening sist helg slo fast at det avgjørende er å sikre inntektsgrunnlaget for opphavsmenn og forlag. Før slike løsninger er på plass, er det bedre å være strategisk forsiktig, slik at ikke inntektene gis vekk til amerikanske giganter som Google og Amazon, eller undergraves av gratispublisering. Det er nok av aktører der ute som vil tjene penger på epublisering av bøker, men i motsetning til forfattere og forlag, har de ingen forpliktelse til å skape ny litteratur også i framtida.


Utenriks
Torsdag 9. september, 2010
Onsdag 8. september, 2010
Tirsdag 7. september, 2010
Mandag 6. september, 2010
Lørdag 4. september, 2010
Kultur & medier
Torsdag 9. september, 2010
Onsdag 8. september, 2010
Tirsdag 7. september, 2010
Mandag 6. september, 2010
Lørdag 4. september, 2010
Kommentarer
Torsdag 9. september, 2010
Onsdag 8. september, 2010
Tirsdag 7. september, 2010
Mandag 6. september, 2010
Lørdag 4. september, 2010

Finnalle.no
Finnalle.no
Varer og tjenester?
Du finner det hos oss.