Islandsk valg

Lørdag 6. mars, 2010
- Hvis det ikke skjedde noe i siste time i går kveld, går islendingene til valgurnene i dag for å stemme over Icesave-avtalen, som handler om hvordan det skal gjøres opp for 30 milliarder kroner som Storbritannia og Nederland la ut for å dekke tapene da den islandske nettbanken Icesave gikk over ende høsten 2008. Regjeringen har forsøkt å forhandle fram en ny avtale for å unngå en folkeavstemning, men kom ikke i mål. Forhandlingene har pågått i London hele uka, og den islandske forhandlingsdelegasjonen er fortsatt i London. Forhandlingene vil derfor fortsette i neste uke etter folkeavstemningen.
- Dermed har den islandske opinionen, og president Ólafur Ragnar Grímsson, som nektet å godkjenne avtalen, allerede vunnet en delseier. Et rungende nei ved folkeavstemningen vil legge ytterligere press på forhandlerne. Mange forståsegpåere, også i Norge, mente det var uhørt av islendingene å si nei til Icesave-avtalen, men det de overså var at en regjering med en befolkning som nekter å akseptere en slik avtale, står hundre ganger sterkere i forhandlingene, enn en regjering som ikke har det.
- En av Storbritannias ledende økonomer, John Kay, skrev denne uka i sin faste spalte i Financial Times at det er helt urimelig å be den islandske befolkningen om å hefte for Icesaves kollaps. Han viser til at de to største bankene i Skottland som ble reddet i 2008 hadde samlede gjeldsposter på over fire millioner kroner for hver eneste skotte, menn, kvinner og barn. Men de færreste skotter sitter med fire millioner kroner - faktisk vil en del skotter ikke engang ha tjent fire millioner kroner gjennom et helt yrkesliv. Men det er likegyldig, skriver Kay, beløpet er irrelevant, for de skotske bankenes gjeld er selvfølgelig ikke den skotske befolkningens gjeld, verken juridisk eller moralsk. Og Kay avslutter: Men nå er det Island som sitter med de beste kortene på hånden. Ved folkeavstemningen får islendingene for første gang mulighet til å tilbakebevise påstanden om at de skal påta seg et økonomisk ansvar for bankenes og bankfolkenes feil. Det vil endre spillereglene, og det er derfor Storbritannia og Nederland nå forhandler med Island.










