Togtunnel

Mandag 1. mars, 2010
- Opposisjonen har reagert kraftig på samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppas seindrektighet rundt byggingen av en ny togtunnel gjennom Oslo, et tiltak som trolig kunne økt regulariteten i hovedstadsområdet. Nylig kom mandatet som lyder: «Videre må det klarlegges og nærmere tidfestes når det er behov for å starte opp en planleggings- og byggeprosess for en eventuell tunnelløsning.» Opposisjonen mener på sin side at det ikke er noen grunn til å stoppe opp for å vurdere behovet, men at konkrete planer og kostnadsoverslag må på bordet. Det er vi langt på vei enig i.
- Vi finner likevel opposisjonens høylydthet ganske løyerlig. Høyres Ingjerd Schou mener at behovet for en ny tunnel allerede er godt dokumentert. Men det er faktisk ikke tilfelle, på annet enn anekdotisk nivå. Og årsaken til at det ikke er dokumentert, er at skiftende regjeringer - også den Ingjerd Schou satt i, sammen med den nåværende lederen av transportkomiteen på Stortinget, Knut Arild Hareide. Schou og Hareide fra pendlerfylkene Østfold og Akershus gjorde fint lite i sin regjeringstid for å få lagt på bordet realistiske vurderinger av jernbanebehovet i hovedstadsområdet. Samtidig sørget de for en sultefôring av jernbanen som ikke akkurat stimulerte Jernbaneverket og NSB til å anse noe som hadde med statlige bevilgninger å gjøre, som «realistisk». Det er den faktiske grunnen til at det ikke er gjort skikkelige utredninger av hva som skal til for å få opp regulariteten i Oslo-området.
- Vi er selvsagt glade for at Høyre, KrF og Venstre nå presser på for en sterkere satsning på jernbanen, for vi vet at det også i dagens regjeringspartier kan være vanskelig å samle oppslutning om jernbanen. Den kritikken som her er framført mot Bondevik II-partiene, gjelder jo selvsagt også deres forgjengere og etterkommere. Men jernbanen selv hadde kanskje vært tjent med en noe større grad av ydmykhet fra de politikerne som har vært med på å kjøre toget i grøfta. Det som trengs nå, er kanskje at de alle sammen holder litt mer kjeft, og at de heller bruker kreftene på å finne løsninger - og ikke minst penger - som kan få togene til å gå som de skal.










