Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, onsdag 8. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120208
Innenriks
Onsdag 13. januar, 2010

Jobben i fare uansett

Onsdag 13. januar, 2010

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Dramatisk: Bedriften går med overskudd, men likevel vil de nederlandske eierne legge ned produksjonen på Årnes.

Mens gradestokken kryper ned mot 20 minus utenfor, er stemningen i møtelokalet på Draka Comteq Årnes kanskje enda kaldere. Det er møte mellom to representanter fra ledelsen i Nederland og klubben. De ansatte sitter samlet i kantina og snakker lavmælt over kaffen. Sjelden er bildet av arbeideren med lua i handa så tydelig på en norsk arbeidsplass i 2010.

Dagens krisemøte i Draka Comteq Norway kommer som følge av at styret i Draka Comteq tirsdag for en uke siden foreslo å legge ned driften på Årnes. Allerede før jul ble 60 av de 125 ansatte permittert som følge av nedgangstider i markedet.

- Årsaken er overkapasitet i markedet i fabrikkene til Draka, sier Are Willersrud, administrerende direktør i Draka Comteq Norway til Klassekampen. Møtet i dag bekreftet at Draka vil skrenke inn fra fire til tre fabrikker, der vi må lide. I prosessen framover nå prøver vi å finne alternativer til nedleggelse.

Overskudd på ti millioner

Endelig vedtak vil skje på styremøtet i mars, men til tross for stort engasjement blant de ansatte og lokalsamfunn, peker alle piler i retning nedleggelse. Fram til da har klubben oppfordret lokalsamfunnet til å stille opp for bedriften. Før møtet i dag var det punktmarkering med bannere og plakater. I tillegg er det underskriftsaksjon på underskrift.no, og Facebook-gruppen «La Draka Comteq leve!» har fått 1270 medlemmer.

Nedleggelsen skjer til tross for at hjørnesteinsbedriften i det lille lokalsamfunnet hadde et overskudd på ti millioner i 2009. Etter flere år med underskudd og omlegginger har selskapet levert gode resultater tre år på rad. De ansatte mistenker derfor at nedleggelsen har vært planlagt lenge, og kommer som følge av at Draka Comteq bygget ny fabrikk i Slovakia i 2006.

Godt samhold

- Det er rett og slett tragisk, sier Fred Tønsaker, som har jobbet ved fabrikken på Årnes i 36 år. Bedriften går bra og så får vi en sånn beskjed, sier han mens han legger fiskekaker oppå grove skiver av kneipp.

- En havner jo fort i tenkeboksen når en er passert 60 år. Det er ikke lett å få jobb. Men sånn går det når det eneste man tenker på er å tjene mer penger, sier Tønsaker. Det nikkes stille fra sidemannen.

Ragnhild Rogstadmoen har jobbet på fabrikken i 30 år sammen med mannen. Hun er opprinnelig fra Sarpsborg og jobber som kontrollør på laboratoriet. Hele livet er bygget rundt fabrikken. Nå vet hun ikke hva hun skal gjøre.

- Når du er 60 år er det ingen som vil ansette deg. Både jeg og mannen mister jobben, det er som om familien går i oppløsning.

Ragnhild sier Årnes-fabrikken er en god arbeidsplass med godt samhold mellom de ansatte, fra driftsleder til den yngste nyansatte. Selv kan hun jobben til fingertuppene, men blir rasende over det som nå skjer.

- Vi går jo med overskudd, men det hjelper visst ikke. Det er kun kapitalismen som styrer i dag, sier hun.

Søker ny jobb i morgen

Ved et annet bort sitter en av bedriftens nyansatte, Glenn André Haugen. Han har jobbet som industrimekaniker i seks måneder og fyller 24 år om to dager. Er han heldig får han oppsigelse av jobben som bursdagsgave.

- Det er dumt det som skjer, men livet går videre, sier han. Jeg skal til Kongsvinger i morgen og høre om det ikke finnes jobb som bilmekaniker der.

De tre arbeidskameratene hans har alle gråstenk i håret og ser ikke like lyst på det.

- Det er lettere for deg som er en sånn ungfole. Verre for oss som er oppi årene, humrer en av dem.

Kultur & medier
Onsdag 8. februar, 2012
Går ut mot distriktene

Går ut mot distriktene

Norsk forskning blir i for stor grad styrt av distriktspolitiske hensyn, mener biologiprofessor Dag O. Hessen.
Utenriks
Onsdag 8. februar, 2012
Obama forspiller

Obama forspiller

SKJEBNEVALG: Da Barack Obama sikret bankene tidenes redningspakke under finanskrisa, gjorde han det klart at den ene rikeste prosenten i USA også var den viktigste, mener økonomen Michael Hudson.
Innenriks
Onsdag 8. februar, 2012
- Handler om mer enn meg

- Handler om mer enn meg

STRID: LO mener firmaet DHL, med NHO i ryggen, driver en fagforeningsfiendtlig praksis. De vil få Arbeidsretten til å kjenne avskjedigelsen av tillitsvalgte Monica Okpe ugyldig.
Dagens leder
Onsdag 8. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Finanspakten

Finanspakten

Dagens leder
Powered by eonBIT