
Dyster ettårsdag
Mandag 28. desember, 2009
I går var det ett år siden Israels krig mot Gaza braket løs. Etter 22 fryktelige dager var det slutt. Rundt 1400 var drept, tusener såret. Bolighus, gudshus, skoler og andre offentlige bygninger lagt i ruiner. Det ble ingen gjenoppbygging. Blokaden av den vesle kyststripa er like beinhard.
- Ikke glem Gaza!
De to norske legene Erik Fosse og Mads Gilbert ble kjent i en hel verden som øyenvitner til grusomhetene i Gaza. En sms Gilbert sendte ut ble spredt vidt. I går sendte Gilbert ut en ny sms, der han oppsummerer situasjonen på ettårsdagen:
- Ikke glem Gaza! Nådeløs blokade og utsulting. Palestinske kvinner, barn og gamle lider, menn likvideres. Utbomba boliger, skoler og gudshus fortsatt i ruiner. Ingen materialer slippes inn. Siste livsnerve kuttes når tunnelene sperres. Israel bryter ustraffet krigens lover. Vesten lukker øynene. USA lar Israel diktere. Storting og regjering investerer kynisk våre oljepenger i Israel, skriver Gilbert.
Egypts rolle
Gilberts henvisning til tunnelene handler om Egypts aksjoner for å sperre tunnelene til Gaza, der den beleirede befolkningen har klart å smugle inn en del livsnødvendige forsyninger.
Nå har Egypt også lagt kjepper i hjulene for den store hjelpekonvoien «Viva Palestina» som under ledelse av den britiske parlamentarikeren George Galloway forsøker å bringe forsyninger til Gaza.
Konvoien, 250 lastebiler med medisinsk hjelp og matvarer, sto i helga i den jordanske havnebyen Aqaba, ikke langt fra den israelske turistbyen Eilat. Konvoiens ledere har tryglet Egypt om å la dem ta ferje på skrå over Aqababukta, til den egyptiske havnebyen Nuweiba, og så kjøre gjennom Sinai til Egypts grenseovergang til Gaza, en reise på totalt åtte timer.
Kairo insisterer imidlertid på at konvoien må ta turen rundt hele Sinaihalvøya, gjennom Suez-kanalen og opp langs Middelhavskysten til El-Arish, ikke langt fra Gaza-grensen. Det er en lang og omfattende sjøreise for konvoien, som allerede har reist 3500 kilometer. Konvoiens ledere sier dette er umulig, siden lasteskip ikke kan ta med passasjerer.
- Vær så snill, president Mubarak - la oss løse dette spørsmålet. Vi kan bare reise via Nuweiba, sier George Galloway ifølge Al Jazeera, og tilføyer.
- Alle fingre burde peke mot Israel, ikke la seg forvirre og peke mot Egypt.
41 lastebiler
Forsyningene fra Viva Palestina er ikke bare symbolske. Behovene er skrikende, både for mat og medisiner og for andre forsyninger.
En fersk rapport fra de ledende humanitære hjelpeorganisasjonene som jobber i Gaza melder ifølge BBC at det har vært umulig å reparere krigsskadene fordi Israel bare har sluppet inn totalt 41 lastebiler med bygningsmaterialer siden januar i år. Hjelpeorganisasjonene anslår behovet til flere tusen lastebiler.
I november slapp bare 275 lastebiler med humanitære forsyninger inn, det laveste antall siden krisen startet, ifølge BBC. Elektrisitetsverket i Gaza har gått med 62 prosent effekt denne måneden, slik at 90 prosent av beboerne mister strømmen fire til seks timer daglig.
Også Børge Brende, generalsekretær i Norges Røde Kors, sa lørdag til NTB at situasjonen i Gaza har utviklet seg til det verre, og at Israels blokade av Gazastripen er et uforholdsmessig folkerettslig inngrep. Brende har nettopp besøkt Gaza, og forteller at også Det internasjonale Røde Kors er rammet av blokaden.
- Ifølge Genèvekonvensjonen har sivilbefolkningen krav på få gjenoppbygd boliger og ha et liv med muligheter. Men så lenge boligene ikke blir reparert, småindustrien ligger i grus som følge av blokaden, og vann og sanitærforhold er ødelagt eller nedkjørt, så har befolkningen ingen mulighet til å reise seg igjen. Det er ille når vi vet det står hjelp på utsiden av grensen, men lastebilene ikke slipper inn, sier han, og håper at internasjonalt press kan få Israel til å skille mellom det humanitære og det politiske.
Seks drept
I helga ble seks palestinske menn drept, tre i Gaza og tre i Nablus på Vestbredden. De tre som ble drept i Gaza forsøkte ifølge palestinske kilder å samle skrapjern nær grensen mot Israel, mens Israel hevder at de forsøkte å ta seg over grensen.
De tre som ble drept i Nablus ble beskyldt av Israel for å ha vært ansvarlige for drapet på en israelsk bosetter torsdag. Familiemedlemmer beskrev drapene overfor det palestinske nyhetsbyrået Maan som regelrette henrettelser.
- Vi lå og sov i vårt vesle soverom på seks kvadratmeter, forteller enken Tahana Ja’ara (32), og beskriver hvordan israelske soldater stormet inn og skjøt mannen hennes, Raed Sarakji (38) gjennom soveromsdøra.
- Han falt blødende i armene mine. […] Han var allerede død [da soldatene kom inn i rommet, journ.anm.], men de fortsatte å pepre kroppen hans med kuler for å være sikre på at han var drept.
Også den israelske menneskerettsorganisasjonen B’Tselem sier at den israelske hæren «kan ha henrettet ubevæpnete palestinske militante».










