Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 24. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120524

Gaza

Gaza

Mandag 28. desember, 2009

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Ett år etter at Israel innledet sine blodige krigshandlinger mot Gazas sivilbefolkning er situasjonen like katastrofal for palestinerne. Krigen etterlot seg 1400 drepte palestinere, de fleste sivile og over 400 av dem barn. Et utall mennesker opplever fysiske og psykiske traumer etter krigshandlingene. På dagen ett år etter at krigen startet, tredje juledag, sendte Mads Gilbert, en av de to norske legene som fungerte som verdens øyne i Gaza under krigen, ut en SMS-appell som nå går landet rundt: «Ikke glem Gaza! Nådeløs blokade og utsulting (…) Dette skal ikke fortsette! Fortell dette videre, rop det videre! Alle må gjøre noe, gjøre mer! Vi lever fortsatt i historieboka.» Appellen fra Gilbert og hans kollega Erik Fosse, som nå igjen rapporterer fra Gaza, ville for få år siden vært uttrykk for fortvilelsen til et smalt segment av det norske folk. Etter år med rapportering om undertrykkelsens grusomheter, og etter at mange nordmenn fikk øynene opp under den blodige og uproporsjonale krigen for ett år siden, uttrykker appellen en flertallsholdning i det norske folk.
  • Dessverre ser det ikke ut til at denne opinionsendringen får noen praktiske konsekvenser for Norges Midtøsten-politikk, verken i de ord som uttrykkes av våre ledere eller i den faktiske politikkutøvelsen. Det er et svik ikke bare mot palestinerne som lider under konsekvensene av krigen for ett år siden, og av den brutale blokaden som hindrer mat, bygningsmaterialer og andre varer av vital betydning å komme inn. Det er også et svik mot det norske folk, hvis mening forblir uuttrykt av de norske styresmakter. Det gir ingen som helst mening at Norge skal gå stille i dørene stilt overfor Israels folkerettsstridige undertrykkelse av palestinerne - ut over den mening som finnes i at vi legger oss flate for USA.
  • TV 2-reporter Fredrik Gresvig sa det ganske presist under Nyhetskanalens morgensending tredje juledag: «At 13 israelere ble drept på tre ukers krig, mot rundt 1400 palestinere, sier noe om hvilken side i denne konflikten som trenger vår støtte». Stadig flere nordmenn ser den manglende proporsjonaliteten i denne konflikten. Det gjenstår bare at den norske regjering ser det samme.
Innenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Knuser Høyres LO-drøm

Knuser Høyres LO-drøm

SMELL: Nytt Civita-notat stikker kjepper i hjulene for Høyres flørt med fagbevegelsen. Tenketanken slår fast at fagorganiserte velger rødgrønt, og at folk flest støtter fagbevegelsen.
Utenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Venter spent på ny framtid

Venter spent på ny framtid

LØFTE: Mange egyptere venter spent på om det regjerende militærrådet vil gi fra seg makten etter valget. Overfor Klassekampen antyder general ­Mohammed al-Assar at løftet vil bli holdt.
Kultur & medier
Torsdag 24. mai, 2012
- Snevert menneskesyn

- Snevert menneskesyn

Katrine Kielos har skrevet bok om hvordan mannen er blitt norm for økonomien. Hun mener vi må begynne å se økonomien med nye øyne.
Dagens leder
Torsdag 24. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Lykke til!

Lykke til!

Dagens leder
Powered by eonBIT