Entusiasme

Lørdag 8. august, 2009
- John Arne Moen i Trønder-Avisa sa til NRK fredag at den store forskjellen mellom valget i år og for fem år siden er entusiasmen på rødgrønn side. Foran stortingsvalget i 2005 var det en bred politisk mobilisering med store forventninger til den nye regjeringen, mens entusiasmen i dag har forvitret. Erling Kjekstad i Nationen skrev i går at gleden ved å fortsette ikke er sammenliknbar med gleden man startet opp med i 2005. SVs Knut Kjeldstadli konstaterte mye av det samme i Klassekampen tirsdag.
- Man kan diskutere i det vide og brede hva som har skjedd, men det er åpenbart at man ikke har klart å mobilisere entusiasme for regjeringsprosjektet. Kjekstad i Nationen legger spesielt vekt på at det har vært sterke gnisninger mellom Sp og SV, som har gjort det vanskeligere å presse Stoltenberg til venstre og radikalisere Ap. Sp er blitt grundig lei samboerskapet med SV, og misnøyen er gjensidig. Alliansen mellom de to partiene, som har mange felles saker, har i løpet av de fire siste årene blitt svakere og den interne mistroen og konfliktene større. Resultatet er, skriver Kjekstad, at hele regjeringen har gått til høyre. Uenighetene mellom Sv og Sp har særlig kretset om vern og forvaltning av naturen - rovdyr og Trillemarka er stikkord - dessuten har Kristin Halvorsens rolle som tradisjonalistisk finansminister provosert mange i Sp.
- Det er liten tvil at om Sp og SV må dra sammen for å radikalisere den rødgrønne profilen. SV bør også i større grad la Sp få innflytelse over spørsmål som berører forvaltningen av naturressursene, fordi Sp representerer dem som lever av å forvalte og verne naturressursene og som har kjeledressen på. Hvis strategene i regjeringen vil, er det også mulig å tilføre valgkampen en helt nødvendig rødgrønn vitamininnsprøytning i sluttspurten. Til nå har regjeringen i liten grad kommet med noen felles forpliktende og konkrete løfter, men en eller to større saker bør det være plass for. Vi for vår del tror en felles forpliktelse til å starte prosjekteringen av høyhastighetstog i Norge er en slik sak som både kunne ha preget hele valgkampen og vist velgerne at en rødgrønn regjering virkelig gjør en forskjell.










