Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 23. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120223

Alarmismen

Alarmismen

Tirsdag 20. januar, 2009

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Søndag ble det avholdt «dialogmøte» om gateopptøyene på Litteraturhuset i Oslo etter initiativ fra Venstre-politikeren Abid Raja. Dette arrangementet, sammen med en rekke andre initiativer, er et uttrykk for at det norske sivilsamfunnet nå har satt seg i bevegelse etter bråket som ble forsøkt utnyttet for alt det var verdt av borgerlige alarmister, proisraelske krefter og høyreradikale muslimfryktere.
  • I flere medier ble opptøyene framstilt som helt ekstraordinære, åpenbart begrunnet med at det var ungdom med minoritetsbakgrunn som var i bevegelse. Aftenposten valgte på redaksjonell kommentarplass å gi stemme til denne borgerlige alarmismen. Avisa brukte overdramatiseringen som form, og man fikk nærmest inntrykk av at det løp tusenvis av muslimske ungdommer i Oslos gater og ropte «drep jødene». Dette ble fulgt opp av hardhendte uttalelser om at det ikke finnes noen «unnskyldninger» for ungdommene, samtidig som alle som stilte spørsmål om bakenforliggende samfunnsmessige årsaker, effektivt ble plassert i skuffen for utenomsnakkere. Samtidig ble ungdommene i stor grad «eksotisert», som tilhørende en annen og fremmed kultur, preget av «ideologiserende polarisering» som visstnok blir «dyrket» i disse miljøene.
  • Opp mot denne alarmismen har det norske organisasjons- og sivilsamfunnet nå trådt inn på arenaen. Folk i nærmiljøene, lærere, foreldre, organisasjonsfolk, ungdomsarbeidere, antirasister, politifolk og folk engasjert i solidaritetsarbeid, sammen med mennesker tilknyttet sekulære eller religiøse organisasjoner i minoritetsmiljøene - alle har de tatt et tak for å sikre at situasjonen ikke skulle utvikle seg til å bli nettopp det segregerte vrengebildet alarmistene frykter. Akkurat som i karikaturstriden har denne saken vist oss at det finnes tusenvis av mennesker som helt konkret jobber mot gettoisering og utvikling av parallellsamfunn, og for reell integrering og en politisk felleskultur. Alle som jobber med dette vet at det verste som kan skje er at alarmismen - med sin frykt, stigmatisering og fastlåsing av andre i stereotypier - får overtaket. Tusen takk til dere alle!
  • BJØRGULV BRAANEN

Kultur & medier
Torsdag 23. februar, 2012
Hindres av islamfrykt

Hindres av islamfrykt

Norske intellektuelle frykter islam. Det står i veien for demokratiets framvekst i Midtøsten, mener forsker ­Henrik Thune.
Utenriks
Torsdag 23. februar, 2012
Portugal er neste offer

Portugal er neste offer

MARKEDSSLAKT: Økonomien krymper og gjelden stiger. Markedet har Portugal midt i siktet.
Innenriks
Torsdag 23. februar, 2012
Får skattesmell av KrF

Får skattesmell av KrF

NIDKJÆR: Mens de andre opposisjonspartiene vil gi store skatteletter til de aller rikeste, går KrF motsatt vei. Nå håper Knut Arild Hareide på skatte­forlik med de rødgrønne.
Dagens leder
Torsdag 23. februar, 2012
Mari Skurdal
Monsteret

Monsteret

Dagens leder
Powered by eonBIT