Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 24. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120524
Innenriks
Onsdag 10. desember, 2008
- La FN tildele prisen
Fredsmekler Martti Ahtisaari mottar Nobels fredspris i dag. Fredsforsker Johan Galtung mener Ahtisaari har bedrevet krigspolitikk. Foto: Cornelius Poppe, SCANPIX

- La FN tildele prisen

Fredsforsker Johan Galtung mener Norge har gjort Nobels fredspris til en krigspris.

Når representanter for norske fredsorganisasjoner og andre fredstilhengere i kveld møter med brennende fakler utenfor Grand Hotel for å hylle den tidligere finske presidenten, fredsmegleren og bistandsarbeideren, Martti Ahtisaari, for hans innsats for freden gjennom 30 år, vil fredsforsker Johan Galtung definitivt ikke være blant dem.

Han synes tildelingen er en skam, og kaller den en «krigspris». Nå tar han til orde for at Norge må frasi seg retten til å vurdere og beslutte hvem som hvert år skal tildeles Nobels fredspris.

- Norge bør foreslå at FN tar over tildelingen, sier han.

Norske interesser avgjør

Galtung mener et blikk på prismottakerne er nok til å se at Nobelkomiteen ikke skjøtter sin oppgave som den burde.

- Åtte amerikanske utenriksministre har fått prisen. Og USA er ikke den mest fredelige nasjonen i verden.

Til gjengjeld savner Galtung sentrale fredsforkjempere på lista. Gandhi fikk for eksempel aldri prisen. Han mener dessuten det er en svakhet at prisene går til organisasjoner og enkeltpersoner framfor til sosiale bevegelser. Dermed fikk for eksempel Muhammad Yunus prisen for sine mikrokredittlån, framfor de sosiale bevegelser som er aktive med samme type aktivitet.

- Det finnes en nobelprisformel: Prisen utdeles til en person med meninger som er forenlig med norsk utenrikspolitikk, sier han.

Kritiserer Nobel-prosessen

Han er også kritisk til strukturen rundt prisen. I dag utnevnes medlemmene av de politiske partiene etter størrelse.

- Hvem velger Nato-tilhengerne utnevnt av Stortinget å gi prisen til? Vesten priser Vesten.

Galtung sier seg enig i kritikken Fredrik Heffermehl fremmer i boka «Nobels vilje». Heffermehl hevder at prisen er blitt en allmenn og upolitisk pris, stikk i strid med Alfred Nobels intensjon og testamente.

- Bare 13 prosent av prisene under Geir Lundestads ledelse er i tråd med Nobels vilje. Heffermehl har rett, sier Galtung.

Innenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Knuser Høyres LO-drøm

Knuser Høyres LO-drøm

SMELL: Nytt Civita-notat stikker kjepper i hjulene for Høyres flørt med fagbevegelsen. Tenketanken slår fast at fagorganiserte velger rødgrønt, og at folk flest støtter fagbevegelsen.
Utenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Venter spent på ny framtid

Venter spent på ny framtid

LØFTE: Mange egyptere venter spent på om det regjerende militærrådet vil gi fra seg makten etter valget. Overfor Klassekampen antyder general ­Mohammed al-Assar at løftet vil bli holdt.
Kultur & medier
Torsdag 24. mai, 2012
- Snevert menneskesyn

- Snevert menneskesyn

Katrine Kielos har skrevet bok om hvordan mannen er blitt norm for økonomien. Hun mener vi må begynne å se økonomien med nye øyne.
Dagens leder
Torsdag 24. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Lykke til!

Lykke til!

Dagens leder
Powered by eonBIT