Venstresidas dagsavis
Til forsiden
Nettutgaven, onsdag 10. mars, 2010

Grønnvasker kvotekjøp

Regjeringen framstiller miljøorganisasjonen Fivas som garantist for at kjøp av klimakvoter i Kina er uproblematisk. Fivas føler seg misbrukt.
Torsdag 7. august, 2008
Grønnvasker kvotekjøp
EU stiller strengere krav til kvotekjøp fra vannkraft enn Norge gjør. Dette bildet er fra Suikou-kraftverket i Fujian-provinsen i Kina.Foto: Camera Press/Scanpix

- Vi har aldri satt noe godkjentstempel på dette prosjektet.

Det sier daglig leder Andrew Preston i Foreningen for internasjonale vannstudier (Fivas) om vannkraftverket regjeringen vil kjøpe en million klimakvoter fra.

- Departementet har misbrukt vårt navn for å legitimere kvotekjøp, sier han til Klassekampen.

1000 personer flyttes

Det er på Finansdepartementets nettsider den anerkjente organisasjonen har blitt sitert. På siden, som flittig brukes av media og andre som skriver om saken, framgår det at en etter samtaler med Fivas ikke har funnet kritikkverdige forhold ved det aktuelle vannkraftverket i Kina.

Dette er stikk i strid med Fivas sine synspunkter. Ifølge Preston er det tvert imot all grunn til å stille spørsmål ved både de sosiale og miljømessige sidene ved prosjektet. Han viser til at minst 1000 personer har blitt flyttet som følge av kraftprosjektet:

4,1 milliarder

- Av erfaring fra Kina vet vi at befolkningen ofte blir flyttet ved tvang, oftest med lite kompensasjon, og liten mulighet til å motsette seg prosjekter. I forbindelse med OL i Beijing ble eksempelvis mellom 1 og 2 millioner mennesker tvangsflyttet, opplyser Preston.

Regjeringen har gjort kjøp av klimakvoter til en sentral del av norsk klimapolitikk. Til sammen har regjeringen satt av 4,1 milliarder kroner til slike kvotekjøp i fattige land. Dette skal ifølge departementet finansiere kjøp av mellom 30-35 millioner tonn CO2-kvoter, tilsvarende like store CO2-utslipp.

Kjøpet av en million tonn karbonkreditt fra det kinesiske vannkraftverket Dahuashui er den første kontrakten staten har inngått, og den er blitt møtt med skarp kritikk. Blant annet har Statistisk sentralbyrå (SSB) reist kritikk mot slike kvotekjøp, og framhevet at slike kjøp neppe fører til reduserte klimagassutslipp. Tvert imot kan kvotekjøpene fra fattige land føre til høyere globale utslipp.

- Summen av CDM-tiltak i fattige land er økte globale utslipp, sa forskingsleder Cathrine Hagem til Klassekampen den 4. juli i år.

- Ikke misbruk

Også Fivas er kritisk til kvotekjøp. De viser til at mange vannkraftverk ville blitt bygd i Kina uavhengig av om det ble solgt kvoter fra prosjektet. Det betyr at de ekstra pengene kraftselskapene tjener på å selge kvoter fra vannkraftverkene går rett i lomma på kraftleverandøren. Ifølge Fivas har Kina de siste ti årene årlig økt sin vannkraftproduksjon med 7,7 gigawatt (GW). Kina selger kvoter fra nesten alle prosjektene og utbyggingstempoet er planlagt å fortsette fram til 2020.

Dette har fått flere eksperter til å reagere. En undersøkelse gjennomført av FN-ekspert Axel Michaelowa fra analyseselskapet Perspectives har tidligere vist at over 20 prosent av prosjektene Kina nå selger kvoter fra slett ikke fører til reelle utslippskutt. Årsaken er at vannkraftverkene ville vært lønnsomme å bygge ut, uavhengig av kvotesalget.

Kommunikasjonssjef i Finansdepartementet Runar Malkenes avviser at departementet med vilje har misbrukt Fivas sitt navn:

- Vårt poeng med teksten på nettet er å vise at vi gjør en grundig jobb med henhold til å belyse slike prosjekter, sier Malkenes. Dersom Fivas ikke ønsker at vi skal vise til det møtet vi har hatt med dem kan vi selvsagt fjerne henvisningen sier han.

Preston i Fivas er opprørt over departementets respons:

- Dette blir feil. For det første var det vi som ba om møtet med departementet, og for det andre godkjente vi aldri noen ting under det møtet, sier Preston, som holder fast ved sin kritikk.

Regjeringen planlegger å bruke 100 millioner kroner på kvoter fra Dahuashui-kraftverket. Ifølge Dagens Næringsliv vil 30 prosent av beløpet gå rett i lommen til det britiske selskapet Sindicatum, som har kjøpt kvotene for videresalg til Norge.


Nyheter
Onsdag 10. mars, 2010
Tirsdag 9. mars, 2010
Mandag 8. mars, 2010
Lørdag 6. mars, 2010
Fredag 5. mars, 2010
Utenriks
Onsdag 10. mars, 2010
Tirsdag 9. mars, 2010
Mandag 8. mars, 2010
Lørdag 6. mars, 2010
Fredag 5. mars, 2010
Kultur & medier
Onsdag 10. mars, 2010
Tirsdag 9. mars, 2010
Mandag 8. mars, 2010
Lørdag 6. mars, 2010
Fredag 5. mars, 2010
Kommentarer
Onsdag 10. mars, 2010
Tirsdag 9. mars, 2010
Mandag 8. mars, 2010
Lørdag 6. mars, 2010
Fredag 5. mars, 2010