Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, tirsdag 7. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120207
Innenriks
Onsdag 2. juli, 2008

Når ikke mål om vindkraft

Onsdag 2. juli, 2008

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Løftebrudd: Regjeringen innrømmer åpent at den ikke vil nå målet om 3 TWh vindkraft innen 2010. Opposisjonspartier på Stortinget reagerer kraftig.

Regjeringen ligge milevis bak målet om å bygge ut 3 TWh vindkraft innen 2010. Så langt er det bygd ut i overkant av 1,1 TWh vindkraft. Nye utbygginger ligger langt unna å bli realisert.

På spørsmål om hvorvidt Norge vil ha 3 TWh vindkraft innen utgangen av 2010 svarer statssekretær Geir Pollestad (Sp):

- Det er det ingen grunn til å tro at vi har tre TWh ferdig utbygget vindkraft innen 2020, men prosjektene skal være kommet så langt at det ikke er noen tvil om at de vil bli realisert.

Rådgiver på vindkraftspørsmål i statsforetaket Enova, Jens Musum, er enda klarere:

- Dette vil ikke være ferdig utbygd i 2010, men vi arbeider fortsatt ut ifra et mål om at 3 TWh skal være under bygging i 2010, sier han.

Uenig om tolking

Målet om 3 TWh vindkraft er fastslått i Stortingsmelding nr. 37 (2000-2001). Den sier blant annet at «Regjeringen har som mål innen 2010 å bygge ut vindkraftanlegg som årlig produserer 3 TWh». Politisk ledelse i Olje- og energidepartementet (OED) mener likevel de har innfridd målet, dersom tilstrekkelig antall vindmøller er «under bygging» i 2010. Dette er en fortolking opposisjonen på Stortinget ikke går god for.

- En spade i jorda hjelper ikke de klimautfordringene vi står ovenfor, sier Line Henriette Holten Hjemdal (KrF), i energi- og miljøkomiteen. Europa trenger mer rein energi på markedet for å møte de klimautfordringene verden står ovenfor. Regjeringen er stor i ord og liten i handling, sier hun til Klassekampen.

- Regjeringen har ikke gjort jobben sin, sier energipolitisk talsmann i Venstre, Gunnar Kvassheim. Begge de to opposisjonspolitikerne er krystallklare på at vindkraften ifølge Stortingsvedtaket skulle stå ferdig utbygd i 2010:

- Jeg har aldri hørt at stortingsvedtaket handlet om når vi skulle sette spaden i jorda. I løpet av denne regjeringsperioden har vi sett tre ulike statsråder i Olje- og energidepartementet. Nå må vi snart se handling og ikke bare høre store ord, Stortingets mål om 3 TWh gjelder, sier hun. Hun mener regjeringen har sovet i timen.

Krever ny støtteordning

De to stortingspolitikerne mener regjeringen systematisk har skuslet bort mulighetene for å komme i gang med vindkraft.

- Vi har verdens beste vindforhold og nok av potensielle utbyggere. Det eneste som mangler er et godt støttesystem, sier Holten Hjemdal.

-Det har ikke vært samsvar mellom målsettinger og den jobben som har vært gjort, sier Kvassheim. Begge mener årsaken ligger i at regjeringen i sin tid skrotet ordningen med såkalte «grønne sertifikater» for fornybar energi. Dette er en ordning som kunne sikret direkte økonomisk støtte til utbygging av vindkraft.

-3 TWh vindenergi kunne vært realisert dersom regjeringen hadde satt i verk tiltak tidlig nok, mener Kvassheim.

- Den alternative støtteordningen som ble foreslått av tidligere energiminister Odd Roger Enoksen var et halvgodt alternativ, sier Holten Hjemdal.

Hun mener videre at regjeringen dessuten ikke gjorde nok for å få ordningen godkjent av ESA.

En av flaskehalsene for innføring av vindkraft i Norge har vært bemanningen ved Norges Vassdrags og Energidirektorat (NVE) som behandler konsesjonssøknader i Norge. Flere konsesjonssøknader har blitt liggende i kø i direktoratet uten å bli ferdig behandlet i tide.

I tillegg er flere utbyggingsvedtak anket inn til departementet av ulike interesseorganisasjoner. Dette er problemstillinger regjeringen nå vil ta fatt på, lover Pollestad.

Innrømmer feil

- Den støtteordningen vi har hatt har ikke vært bra nok, og utbyggingen av vindkraft har gått for sakte, sier Pollestad. som nå lover bot og bedring.

- Vi har styrket bemanningen ved NVE og vi har fjernet taket som eksisterte på utbyggingsstøtten, sier statssekretæren. Han kan fortelle at det nå ligger 12 klagesaker til behandling i departementet. 9 av disse vil bli avgjort i løpet av høsten. Ikke alle prosjekt vil bli realisert, men det er viktig at vi har noen å velge imellom.

- Enova har i dag inntil en milliard kroner til støtte til vindkraft, sier han. Søkere vil bli målt etter kostnadseffektivitet, og de beste prosjektene vil etter planene få støtte.

- Vi skulle selvfølgelig ønske at vi hadde mer energi oppe for produksjon, men nå jobber vi framover med å få til utbygginger så raskt det er forsvarlig, sier Pollestad.

- Vi jobber med et system som vil sikre en jevn utbygging av vindkraft, samt forutsigbarhet for bransjen. Jevn utbygging er nøkkelen for få utnyttet potensialet for vindkraft på land, sier han.

Pollestad henviser til avtalen mellom regjeringen og statsforetaket ENOVA, der det utelukkende stilles krav til at utbyggingene er «kontraktsfestet», ikke ferdig utbygd innen 2010. Han sier 2010-målet står ved lag, og at han forutsetter at Enova opprettholder avtalen.

Kultur & medier
Tirsdag 7. februar, 2012
Livsnødvendig fantasi

Livsnødvendig fantasi

I dag er det 200 år siden forfatteren Charles Dickens ble født. Bøkene hans er fremdeles aktuelle, mener litteraturprofessor Tore Rem.
Utenriks
Tirsdag 7. februar, 2012
- EU er et eliteprosjekt

- EU er et eliteprosjekt

KRITISK: Georgios Papandreou mener EUs kuttpolitikk er feil, og langer ut mot storselskapenes politiske makt. Løsningen ser han i et mer demokratisk EU.
Innenriks
Tirsdag 7. februar, 2012
Splittet om løslatelse

Splittet om løslatelse

ULIKT FORSVAR: Mens Anders Behring Breivik mener han er tilregnelig og handlet i nødverge, ønsker hans forsvarer Geir Lippestad løslatelse på grunnlag av utilregnelighet.
Dagens leder
Tirsdag 7. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny fengsling

Ny fengsling

Dagens leder
Powered by eonBIT