Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 9. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Innenriks
Fredag 28. mars, 2008
Fare for resistent tuberkulose
FLERTALLET DØR: Ifølge Sør-Afrikas helsedepartement er 314 tilfeller av utvidet multiresistent tuberkulose registert i landet. I over to tredeler av tilfellene har det endt med at pasienten har dødd. Her fra en tuberkuloseavdeling på et sykehus utenfor Johannesburg. FOTO: AFP/SCANPIX

Fare for resistent tuberkulose

Fredag 28. mars, 2008

FAKTA

Tuberkulose (tb)

  • Tb er en sykdom som sprer seg via luftsmitte
  • Mer enn en tredel av verdens befolkning er smittet med tb. 2 millioner mennesker dør av tb hvert år.
  • 5 til 10 prosent av de som blitt smittet vil bli syke eller smittebærere i løpet av sin levetid.
  • Fram til for 50 år siden fantes det ingen kur mot tb.
  • Såkalt utvidet multiresistent tb er den farligste formen for tb, særlig i områder der mange tb-smittede også har hiv.
  • I 2006 ble det meldt om 294 pasienter med tb i Norge. 81 prosent av disse var utenlandsfødte.

Kilder: WHO og FHI

LES MER

«Det er nesten uråd for andre enn rike land å behandle multiresistent tuberkulose» Nina Langeland, seksjonsoverlege ved Haukeland Universitetssykehus
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Siden 2006 har Norge opplevd tre tilfeller av utvidet multiresistent tuberkulose. Antallet vil øke i Europa, også i Norge, sier seksjonsoverlege Nina Langeland ved Haukeland universitetssykehus.

De siste to årene har norske helsemyndigheter oppdaget tre tilfeller av utvidet multiresistent tuberkulose her i landet, såkalt xdr-tb. Denne formen for tuberkulose er resistent overfor de vanlige tuberkulosemedisinene, noe som begrenser mulighetene for behandling. Sjansene for å bli kurert blir dermed mindre, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO). Det ble nylig kjent at Storbritannia skal ha oppdaget sitt første tilfelle av xdr-tb. Dette har satt i gang en diskusjon om hvorvidt en epidemi kan oppstå.

Globalisering

- De tre norske tilfellene er fortsatt under behandling. Pasientene skal være isolert i sykehus til det er bekreftet at de ikke er smitteførende lenger, det vil si i opptil tre måneder eller mer, sier seksjonsoverlege Nina Langeland ved infeksjonsmedisinsk seksjon ved Haukeland Universitetssykehus til Klassekampen.

Av hensyn til personvernet kan hun ikke si noe om smittested.

Antallet tilfeller av den sjeldne sykdommen vil komme til å øke, mener hun.

- Det er få behandlingsmuligheter i fattige land, og de koster. Derfor vil jeg anta at antallet tilfeller av utvidet multiresistent tuberkulose vil øke i årene framover, ikke bare globalt, men i Europa og i Norge. Årsaken er stadig mer internasjonal kontakt og globalisering, sier hun.

Langeland understreker at xdr-tb per i dag er en ekstremt sjelden sykdom i Norge.

Tid og penger

I de fattige landene er det svært vanskelig å få en kur mot xdr-tb.

- Utvidet multiresistent tuberkulose er helt umulig å behandle i for eksempel Sør-Afrika, som ble verdenskjent for sitt første utbrudd av mer enn 50 tilfeller av xdr-tb i 2006. Her i Norge har vi derimot tilgang på kostbare medisiner som er utilgjengelige der. Slik blir det nesten uråd for andre enn rike land å behandle dette, sier hun.

Å behandle den farligste typen av resistent tuberkulose koster, både i rene penger, behandlingstid og helseressurser. Et vanlig medikament som kan brukes ved behandling av sykdommen koster 5700 kroner for ti tabletter, ifølge Langeland.

- Videre regner vi med at det tar minst halvannet til to år å behandle utvidet multiresistent tuberkulose. Dessuten koster det i form av helseressurser, som trengs hver dag i hele behandlingsperioden, sier hun.

Selve behandlingen er en belastning for pasienten selv.

- Mange måneder med isolat er en psykisk belastning, og det er en utfordring å motivere pasienten til å gå gjennom behandlingen over tid, sier Langeland.

Til sammenligning er en pasient med vanlig tuberkulose vanligvis i isolat bare noen få dager.

Siden ingen av tilfellene av xdr-tb er ferdigbehandlet vet man foreløpig ikke noe om sannsynligheten for tilbakefall i Norge. Men risikoen er der dersom behandlingen ikke er komplett, ifølge overlegen.

Kultur & medier
Torsdag 9. februar, 2012
Vanskelig virkelighet

Vanskelig virkelighet

Sju år gammel møter Margaux Fragoso den femtien år gamle Peter. Da han begikk selvmord skrev hun bok om det hun velger å kalle et 15 år langt forhold.
Utenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Goliat står fjellstøtt

Goliat står fjellstøtt

AVGJORT?: Rick Santorum påfører Mitt Romney pinlige valgsmeller. Men Demokratene er fortsatt sikre på at det er pengesterke Romney de skal kjempe mot i presidentvalget.
Innenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Bestrider ikke diagnosen

Bestrider ikke diagnosen

UKLART: Anders Behring Breivik mener sakkyndigrapporten er full av feil. Men han har ennå ikke gjort seg opp en mening om egen tilregnelighet, sier hans forsvarer Geir Lippestad.
Dagens leder
Torsdag 9. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Modellen

Modellen

Dagens leder
Powered by eonBIT