Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525

Forbud mot kjøp

Forbud mot kjøp

Mandag 2. april, 2007

FAKTA

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • I helga kom det fram at politiets fremste bekjempere av menneskehandel mener kjøp av sex bør forbys. Faglig leder for den nyopprettede spesialgruppen mot trafficking i Oslo politidistrikt, Øyvind Nordgaren, sier til Dagsavisen at han mener det er viktig å kriminalisere sexkjøp. STOP-gruppen, som Norgaren leder, er håndplukket for å kartlegge og bekjempe trafficking og sexsalg. Tidligere har også statsadvokat Kaja Strandjord i Sør-Trøndelag, aktor i en rekke traffickingsaker, gått inn for kriminalisering av sexkjøp. «Det er et paradoks at man innfører så mange tiltak, men ikke stiller til veggs dem som sørger for at menneskehandler foregår, nemlig kundene,» påpeker Nordgaren. Han minner om at Sverige ikke har kriminalisert kvinnene, men kjøperne, og peker på at ingen i Sverige i dag vil tilbake til situasjonen fra før lovforbudet mot sexkjøp ble innført i 1999. Norgaren vil kriminalisere for å sette en etisk standard, og støtter dermed et sentralt argument for sexkjøpsforbud, nemlig at det vil snu fokus mot kjøperne, samt v
    irke holdningsdannende.
  • Både SV og Senterpartiet går nå inn for kriminalisering. Det gjør også Kristelig Folkeparti. Men sentrale SV-politikere er mot forbud. I Arbeiderpartiet er både justisminister Knut Storberget og likestillingsminister Karita Bekkemellem innbitte motstandere. Storberget mener et forbud vil ha liten effekt, og kan være vanskelig å håndheve for politiet. Det er argumenter som blir kraftig svekket av at sentrale aktører i politi og rettsvesen mener det motsatte.
  • Klassekampen har gjentatte ganger slått fast at tida er overmoden for å følge Sveriges eksempel, samtidig som vi også er klare på at lovforbud mot sexkjøp slett ikke er hele løsningen. Vi minner om at da de svenske Socialdemokraterna på sin kongress i 1997 vedtok å gå inn for forbud av sexkjøp, var det mot partiledelsens innstilling. På SVs landsmøte sist helg ble Kristin Halvorsen nedstemt. Arbeiderpartiet skal behandle saken på sitt landsmøte etter påske. Hvem vinner fram der? Vi venter i spenning.
Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT