Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Utenriks
Fredag 30. mars, 2007
Anklages for å ha vært høflig
SVERTES: Partiet til tyrkias statsminister Recep Tayyip Erdogan anklager opposisjonen for å forsøke å sverte statsministeren før valget. foto: afp/scanpix

Anklages for å ha vært høflig

Fredag 30. mars, 2007

FAKTA

LES MER

«Å omtale den kurdiske lederen som 'Sayin' kan være nok for at Erdogan skal bli dømt for brudd på tyrkisk straffelov»
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Den tyrkiske statsministeren er satt under etterforskning for å ha omtalt lederen av Kurdistans Arbeiderparti, Abdullah Öcalan i høflige vendinger.

En anklager i den tyrkiske hovedstaden Ankara har åpnet etterforskning av landets statsminister Recep Tayyip Erdogan etter påstander om at statsministeren skal ha brutt tyrkisk lov. I paragraf 215 i den tyrkiske straffeloven slås det fast at det er ulovlig å hylle kriminalitet og kriminelle, og det er nettopp dette statsministeren nå anklages for å ha gjort.

Dømt for dikt

Bakgrunnen for anklagene er ifølge tyrkiske aviser et intervju Erdogan gjorde med den australske radiostasjonen SBS under et besøk i Melbourne i 2000. Intervjuet ble gjort kort tid etter at Erdogan, som da var borgermester i Istanbul, var dømt for å ha sitert et islamsk dikt i en av sine taler.

Under intervjuet med SBS skal Erdogan blant annet ha uttalt at «Sayin Öcalan ble ikke fengslet for sine ideer, men sine drap. Jeg har fått fire måneder i fengsel for mine tanker, det er to store forskjeller mellom oss».

Sayin Öcalan

Hvor er så problemet? Jo, det er ifølge anklageren at de to ordene Sayin og Öcalan brukes etter hverandre. Sayin er en tyrkisk høflighetsbetegnelse, som enten kan bety «ærefull», eller ganske enkelt brukes som «Herr», mens Öcalan som kjent er navnet på den fengslede lederen av Kurdistans Arbeiderparti PKK.

Abdullah Öcalan anses av Tyrkia som en kriminell terrorist, og å omtale den kurdiske lederen som «Sayin» kan være nok for at Erdogan skal bli dømt for brudd på tyrkisk straffelov.

Landets utenriksminister Abdullah Gül skal ifølge nyhetsbyrået AP lenge ha forsøkt å nekte for at Erdogan skal ha omtalt Öcalan som Sayin, men den siste tiden har detaljer om uttalelsene kommet ut i tyrkisk presse, samtidig som et opptak av intervjuet er lagt ut på tyrkiske nettsteder. Her kan man ifølge AP høre Erdogan omtale Öcalan som Sayin ikke bare én, men to ganger.

Erdogans eget parti anklager nå opposisjonen for å stå bak det hele, som ledd i en svertekampanje før det skal velges ny president og nytt parlament senere i år.

Flere dømt

Dersom Erdogan skulle bli dømt vil han imidlertid ikke være den første som dømmes for å ha satt ordene Sayin og Öcalan ved siden av hverandre.

Tidligere i mars ble lederen av det pro-kurdiske partiet DTP dømt til seks måneders fengsel nettopp for å ha uttalt «Sayin Öcalan». Dommen kom etter at Ahmet Türk holdt en tale i januar 2006 der han oppfordret til tilbakeholdenhet i striden mellom PKK og den tyrkiske staten.

«I den nåværende situasjonen, der vi alle forsøker å gjøre våpnene tause en gang for alle, vil en forverring av isolasjonen av Sayin Öcalan bare gjøre den folkelige uroen større», sa Ahmet Türk.

Et halvt år i fengsel, svarte den tyrkiske domstolen.

Samme uke ble nok en politiker fra samme parti dømt for å ha uttalt disse ordene. Til sammen har et dusin kurdiske politikere ifølge AP blitt dømt for å ha omtalt Öcalan som Sayin.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT