Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Innenriks
Tirsdag 13. februar, 2007
Framtida skjer i byene
FLOM: Årets «State of the world»-rapport fokuserer blant annet på katastrofehåndtering i byer. Her fra slummen i Jaka, som for tiden er rammet av flom (foto: REUTERS/Enny Nuraheni (INDONESIA)

Framtida skjer i byene

Tirsdag 13. februar, 2007

FAKTA

*I løpet av 2007 vil halvparten av verdens befolkning bo i by.

*Mens New York og Tokyo var de eneste byene med mer enn ti millioner mennesker, finnes det i dag 20 slike megabyer, de aller fleste av dem er i Afrika og Asia.

*35 – 50 prosent av byboere i Afrika mangler tilgang på rent vann. 50 til 60 prosent mangler sanitærløsninger. I Asia er andelen som mangler vann like høy, mens andelen som mangler sanitærløsninger er fra 45 til 60 prosent.

*Befolkningsøkning og urbanisering fører til at bybefolkningen øker med over 60 millioner mennesker i året, tilsvarende Frankrikes befolkning.

*Verdens bistandsmidler går i hovedsak til prosjekter på landsbygda. Bistand til utvikling i byer beløp seg til 60 milliarder i perioden 1970 til 2000. Det utgjør kun fire prosent av den totale utviklingshjelpen i samme periode.

*Av de 23 byene som ifølge ferske prognoser vil ha oevr åtte millioner innbyggere i 2015, er det hele 21 kystbyer som vil måtte forberede seg på en kamp mot stigende hav.

Kilde: World Watch Institute

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
I løpet av året vil halvparten av jordas befolkning bo i byer. World Watch Institute har viet sin årlige rapport til vår urbane framtid

«State of the world», eller «Verdens miljøtilstand» som den kalles på norsk – World Watch Institute (WWI) la i går fram sin årlige forskningsrapport. I likhet med rapportene fra FNs klimapanel, regnes World Watch Institute sine rapporter til de mest toneangivende for utforming av miljøpolitikk i verden. I 20 år har WWI fokusert på klima, men i år er søkelyset satt på et annet forhold, nemlig at innen utgangen av dette året vil halvparten av jordas befolkning bo i byer. Hvilke konsekvenser får det for hvordan vi driver miljø- og utvilingsarbeid?

Design uten grenser

– Det er veldig på sin plass. En stadig voksende andel av jordens befolkning bor i byer, spesielt i fattige land, sier Sarah Knutslien, koordinator for Norsk Form-prosjektet «Design uten grenser», og en av få i Norge som jobber aktivt med bærekraft i byer i sør. Hun er glad for at urbaniseringsprosesser nå settes på det politiske kartet.

I årets rapport kan man lese om forandringer i hvordan byer styres, bygges og leves i. Bybefolkningen øker med over 60 millioner i året. Byene beslaglegger kun 0,4 prosent av jordas overflate, men de må ta ansvaret for en dominerende del av det globale karbonutslipp. I tillegg til å se på hvor mye byene forurenser, ser også Rapporten på hvordan byer kan bli renere, sunnere og mer fredfulle. Forfatterne undersøker blant annet vann og sanitærforhold, urbant jordbruk, lokal energiproduksjon, grønne transportalternativer, katastrofeforebygging, lokal økonomi og direkte demokrati. Dette er temaer også Norsk Form er opptatt av.

– For tiden er «Design uten grenser» involvert i næringsutvikling, boligbygging og styrking av lokaldemokratiet i fattige strøk av Guatemala City, sier Knutslien.

– Hvordan kan en designer bidra i et slikt arbeid?

– Designeren er brukerens advokat. Hun skal få fram brukernes behov og visualisere løsninger som kommer opp. Vi involverer alle, også dem som ikke kan lese eller skrive. I denne prosessen jobber designeren med konkretet scenariobilder og bruker form og farge aktivt, sier Knutslien og understreker at designeren alltid inngår som en del av et team.

– Vi bringer en industridesigner inn i et allerede eksisterende arbeid. I det pågående prosjektet i Guatemala City samarbeider vi med byutviklere og arkitekter tilknyttet et Universidad Rafael Landívar, sier Knutslien.

«Design uten grenser» har også hatt prosjekter i andre byer i sør som Kampala i Uganda og Bulawayo i Zimbabwe. Tradisjonelt har det norske u-hjelpsmiljøet vært mest opptatt av utvikling på landsbygda, men Knutslien forteller om økende interesse også for urban utvikling.

– Vi ble invitert til et seminar i Utenriksdepartementet før jul, hvor hensikten var å samle kreftene som jobber innenfor bistand knyttet til byutvikling. Ingen av de store frivillige organisasjonene var representert, sier Knutslien.

Urban politikk

Utviklingsminister Erik Solheim var invitert til å holde innledning på lanseringen av «State og the world» i går. Han var opptatt av at de aller fleste byer som har mer enn 10 millioner innbyggere ligger i den fattige delen av verden. Ifølge Solheim er mangel på rent vann og bilismens kvelertak disse byenes største utfordringer. Men selv om problemene i byene er store, vektla utviklingsministeren at byene representerer håp.

– Når folk flytter til slummen i byene er det for å få det bedre, og generelt sett så får også folk det bedre enn på landsbygda. Tilgangen til helsetilbud, utdanning og ernæring er generelt bedre i byen.

Solheim sa også at byen spiller en viktig rolle som politisk arena.

– Ingen vil lenger som Mao ta makten fra landsbygda. Det var slumbeboerne i Bolivias hovedstad La Paz som brakte Morales til makta. De satte i gang blokader og strupte hovedveien til og fra flyplassen, og slik fikk de på plass en helt ny og radikal politikk. Alle presidenter er redde for slumboerne, fordi de holder til rett i nærheten av dem selv.

Eksempler

Årets «State of the world»-rapport inneholder mange eksempler på hvordan man kan løse miljøproblemene i byene. Kollektivtransport og avfallshåndtering står her sentralt, både resirkulering og utnyttelse av søppel til fjernvarme. Prosjektleder i World Watch Institute Molly O´Meara Sheehan understrekte at når det gjelder urbane problemer kan høyinntektsbyer, middelinntektsbyer og lavinntektsbyer lære av hverandre. Hun viste til at ideer fra folkelige bevegelser i Sør om blant annet deltakende budsjettering, har spredd seg til byer i Europa og Nord-Amerika.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT