– Har råd til de dyre tiltakene
Onsdag 7. februar, 2007
– Det er vanskelig, men mulig, å kutte klimagassutslippene med 20 prosent innen 2020, mener SVs statssekretær i miljøverndepartementet Henriette Westhrin.
Etter den siste ukas rabalder om klimagassreduksjoner, vil Westhrin fortsatt ikke si noe om hvor store utslippskutt regjeringen skal forplikte seg til i den kommende stortingsmeldingen. Ei heller vil hun si noe om fordelingen mellom innenlandske kutt, kvotekjøp og klimatiltak i u-landene, ut over dette:
– Vi har sagt at en betydelig del av reduksjonene skal tas i Norge, men en diskusjon om prosenter vil jeg ikke gå inn i. Men om vi sier at alt skal tas nasjonalt, på veldig kort tid, kan svaret fort bli å legge ned nesten all industri i Norge. Det er ikke ønskelig. Vi må derfor ha en skikkelig satsing innen mange sektorer. Dette arbeidet er vi i gang med, og forslag til en rekke ulike tiltak vil bli presentert for Stortinget i løpet av våren.
– Som verdens tredje største energieksportør, og som stor vannkraftnasjon, har vi ikke et stort billig effektiviseringspotensial. Men vi har råd til, og et ansvar for, også å gjennomføre de dyre tiltakene, konstaterer hun.
Samtidig mener statssekretæren at det er mulig, om enn vanskelig, å få til 20 prosent kutt i de norske CO2-utslippene. Hun peker særlig på sokkelen, energibruk i bygg, og samferdsel som områder der det kan tas mye.
– Innen energibruk kan vi gjennomføre tiltak som har kjapp effekt, særlig knyttet til bruk av oljefyring. Hvis vi avskaffer all oljefyring, innebærer det omlag et ti prosents kutt, sier Westhrin.
– Men det er offshorevirksomheten og samferdselssektoren som har de største utslippene, og det er der utslippene øker mest. Elektrifisering av sokkelen og mer reintbrennende turbiner vil kunne bety mye. Innen samferdsel må vi både vri reisingen over fra privatbiler til kollektivtrafikk, og vi må stimulere til bruk av biodrivstoff og andre lavutslippsbiler, sier Henriette Westhrin.









