Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 24. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120523
Kultur & medier
Lørdag 6. januar, 2007

Forlagene lærer ikke

Lørdag 6. januar, 2007

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut

– Jeg er overrasket over at forfatterne i så liten grad har tatt kritikken som har kommet mot manglende flerkulturelle perspektiver de siste årene, sier Dagrunn Skjelbred ved Høgskolen i Vestfold.

I 2003 leverte hun sammen med kollega Bente Aamotsbakken en rapport til Utdannings- og forskningsdepartementet, med en gjennomgang av hvordan det flerkulturelle perspektivet ble ivaretatt i norske skolebøker og tilrådinger for framtidige læreverk.

– Den vestlige orienteringen Næss påpeker, har blitt kritisert lenge. Den var viktig på 1970-tallet, og har vedvart siden. Jeg trodde lærebøkene hadde tatt mer hensyn til det samfunnet vi lever i i utformingen av de nye bøkene, sier Skjelbred.

Hun mener de minoritetsspråklige elevene skal ha mulighet til å kjenne seg igjen i det samfunnet som presenteres i lærebøkene og føle at deres kultur blir verdsatt.

– Men hensynet til etnisk norske elever er også viktig. Jeg mener lærebøkene ikke utnytter muligheten til å gi dem en god ballast for å leve i et flerkulturelt samfunn godt nok, sier Skjelbred.

I Midgard ser Skjelbred lite av det hun hadde forventet å i et nytt læreverk. Ut fra innhold og presentasjon mener hun boka like gjerne kunne vært gitt ut på 1980-tallet. At boka har fått strålende kritikker i VG og Aftenposten, mener forskeren sier mer om anmelderkorpset enn om boka.

– Det virker som om de mangler bevissthet om hvor viktig det er både for elever med minoritetsbakgrunn og for etnisk norske elever at de møter det flerkulturelle samfunnet de faktisk lever i i læremidlene.

Alle de fire forfatterne av boka har etnisk norsk bakgrunn. Det mener Skjelbred er et gjennomgående problem i utformingen av norske læremidler.

– Det er mye kompetanse i innvandrerbefolkningen som kunne vært hentet inn for å utvide perspektivene, sier hun.

Innenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Knuser Høyres LO-drøm

Knuser Høyres LO-drøm

SMELL: Nytt Civita-notat stikker kjepper i hjulene for Høyres flørt med fagbevegelsen. Tenketanken slår fast at fagorganiserte velger rødgrønt, og at folk flest støtter fagbevegelsen.
Utenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Venter spent på ny framtid

Venter spent på ny framtid

LØFTE: Mange egyptere venter spent på om det regjerende militærrådet vil gi fra seg makten etter valget. Overfor Klassekampen antyder general ­Mohammed al-Assar at løftet vil bli holdt.
Kultur & medier
Torsdag 24. mai, 2012
- Snevert menneskesyn

- Snevert menneskesyn

Katrine Kielos har skrevet bok om hvordan mannen er blitt norm for økonomien. Hun mener vi må begynne å se økonomien med nye øyne.
Dagens leder
Torsdag 24. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Lykke til!

Lykke til!

Dagens leder
Powered by eonBIT