Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 24. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120523
Utenriks
Torsdag 21. desember, 2006
– Må heve boikotten
ENIG: ? Jeg er helt enig med Abbas. Boikotten av Hamas-regjeringen er et tragisk feilgrep, sier tidligere statsminister Kåre Willoch. foto: scanpix

– Må heve boikotten

Torsdag 21. desember, 2006

FAKTA

* EU, USA og flere andre giverland stoppet utbetaling av bistand etter at Hamas dannet regjering i mars.

* Kravet er at Hamas skal anerkjenne Israel, avstå fra vold og etterleve tidligere fredsavtaler.

* Etter at president Mahmoud Abbas i helga varslet nyvalg har det vært væpna kamper mellom aktivister fra Hamas og Fatah.

* Statsminister Jens Stoltenberg besøkte i går Israel og Vestbredden.

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
– Statsminister Jens Stoltenberg bør lytte til oppfordringen fra president Mahmoud Abbas om å oppheve sanksjonene mot den palestinske regjeringen, sier Kåre Willoch til Klassekampen.

Statsminister Jens Stoltenberg besøkte i går Israel og de palestinske områdene. På programmet sto møter med israelske toppolitikere og med den palestinske presidenten Mahmoud Abbas. I forkant av møtet sa Abbas til Nettavisen at han ville gi klar beskjed til Stoltenberg om at Norge må jobbe for å oppheve boikotten og sanksjonene mot palestinerne.

Tragisk feilgrep

– Jeg er helt enig med Abbas. Boikotten av den lovlig valgte Hamas-regjeringen er et tragisk feilgrep, og en viktig medvirkende årsak til de tragediene som har utspilt seg der nede det siste året, sier Kåre Willoch til Klassekampen.

Den tidligere Høyre-statministeren mener det ville vært langt mer konstruktivt å innlede samtaler med Hamas for å få dem med på forhandlinger, som kunne ført fram til gjensidig anerkjennelse mellom Israel og en palestinsk stat.

– Har man forspilt en sjanse ved ikke å benytte muligheten til dialog med Hamas?

– Jeg tenker først og fremst på at man har skapt en bunnløs nød for millioner av uskyldige mennesker, som burde opprøre langt flere. Men jeg tenker også at man har forspilt muligheter og skapt, eller forsterket, et hat som gjør det enda vanskeligere å løse situasjonen. Men uløselig kan den jo ikke være.

– Hva kan gjøres?

– Abbas råd om å oppheve boikotten er viktig. Jeg ville råde til at man gjør alt man kan for å få en rask eliminasjon av den groteske nøden i Gaza, blant annet ved å åpne for hjelp gjennom regjeringsapparatet, og deretter benytter de muligheter det gir for å komme i gang med forhandlinger. Men for tiden er «fredsprosess» et ganske villedende ord. Det dreier seg om videreføring av en anneksjonsprosess. Det er meget som tyder på at Israel ikke er beredt til forhandlinger som fører til at de må gi avkall på de folkerettsstridige bosettingene på Vestbredden. Muren er en del av samme problemstillingen.

SV forbløffer

Willoch mener det må være krystallklart at målet for forhandlinger er å få begge parter til å anerkjenne hverandre.

– Troen på at man kan tvinge fram en endret holdning er urealistisk. Boikotten er et nytt utslag av den israelsk-amerikanske politikken som har hatt fast kurs mot katastrofe. Det var trist at Europa og Russland ikke ville stå opp mot dette, selv om Russland har modifisert seg noe etterhvert.

Han er skuffet over at den norske regjeringen har fulgt med på ferden uten å protestere.

– Jeg skjønner at regjeringen er i et vanskelig dilemma, og nødig vil bli uvenner med USA, og derfor blir med på boikotten. Men de bør melde tilbake at dette er en feil politikk, at den politikken USA fører overfor palestinerne motvirker hensikten.

– Men mener regjeringen det, da?

– Det vet jeg ikke, men jeg håper jo de vil komme til det. Jeg er ganske forbløffet over at SVs statsråder slutter opp om denne åpenbart sterkt skadelige boikotten av den lovlig valgte Hamas-regjeringen, i stedet for å satse på forhandlingsløsninger slik som man gjorde i forhold til PLO tidligere, med gode resultater.

Statskupp

Willoch mener også at det er et problem at verden utenfor engasjerer seg så sterkt for den ene parten i den indre palestinske konflikten, og mener dette er opplegg for borgerkrig.

– Det forunderlige er ikke at det er interne stridigheter blant palestinerne, i deres situasjon. Det forunderlige er at de indre stridighetene ikke er blitt verre tidligere, slår han fast.

Willoch vil ikke spesielt kritisere at Stoltenberg på sitt besøk i Midtøsten har valgt å bare møte Abbas, og ikke representanter for Hamas-regjeringen. Det er hele politikken som ligger til grunn for dette valget han er uenig i.

– Norge burde protestert mot boikotten av Hamas-regjeringen fra starten. Derfor bør Stoltenberg støtte Abbas forslag om å oppheve sanksjonene. Og Stoltenberg bør bringe oppfordringen videre til USA og EU. Politikken var feil i utgangspunktet. Det er bedre å snu enn ikke å gjøre noe i det hele tatt.

Willoch viser også til kronikken «Støtter du statskupp, Jens?» av Harald Berg Sævereid i VG tirsdag, som han synes oppsummerer situasjonen meget bra.

I kronikken skriver Sævereid blant annet at selv om Jens Stoltenberg utmerket vet at Abbas bryter palestinsk grunnlov hvis han gjennomfører nyvalg i de palestinske områdene, så vil han aldri kunne si dette høyt. Av hensyn til «våre venner i Washington og Brussel».

Innenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Knuser Høyres LO-drøm

Knuser Høyres LO-drøm

SMELL: Nytt Civita-notat stikker kjepper i hjulene for Høyres flørt med fagbevegelsen. Tenketanken slår fast at fagorganiserte velger rødgrønt, og at folk flest støtter fagbevegelsen.
Utenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Venter spent på ny framtid

Venter spent på ny framtid

LØFTE: Mange egyptere venter spent på om det regjerende militærrådet vil gi fra seg makten etter valget. Overfor Klassekampen antyder general ­Mohammed al-Assar at løftet vil bli holdt.
Kultur & medier
Torsdag 24. mai, 2012
- Snevert menneskesyn

- Snevert menneskesyn

Katrine Kielos har skrevet bok om hvordan mannen er blitt norm for økonomien. Hun mener vi må begynne å se økonomien med nye øyne.
Dagens leder
Torsdag 24. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Lykke til!

Lykke til!

Dagens leder
Powered by eonBIT