
Advarer mot storfusjon
Tirsdag 19. desember, 2006
FAKTA
* Styrene i Statoil og Hydro vil slå sammen Statoil og olje- og gassvirksomheten i Hydro.
* Det nye selskapet vil være tilstede i 40 land. Forretningsadresse vil være Stavanger.
* Selskapet blir et av verdens største operatørselskap i offshoresektoren, og antas å få en samlet produksjon på 1,9 millioner fat per dag i 2007.
* Hydros aksjonærer vil eie 32,7 prosent og Statoils aksjonærer 67,3 prosent av det nye selskapet. Staten vil eie om lag 62,5 prosent i det fusjonerte selskapet, ifølge NA24.
* Ifølge statsministeren vil regjeringen øke sin eierandel til 67 prosent via oppkjøp.
LES MER
Stein Bredal, leder YS i Statoil
I går ble det klart at styrene i Statoil og Hydro går inn for å slå sammen Statoil og olje- og gassvirksomheten i Hydro. Fusjonen ble møtt med nesten unison jubel fra politisk hold.
Men Stein Bredal, som er leder i YS i Statoil, frykter at sammenslåingen kan føre til en sterkere sentralisering av oljeinntektene.
– Styrene i de to selskapene ser for seg at flere funksjoner flyttes til Oslo, og det er helt klart at dette har vært Helge Lunds ønske og plan fra han overtok styringen av Statoil. Dette vil svekke Stavanger som oljehovedstad, og det er totalt sett ingen god dag for Vestlandet, sier Bredal i en kommentar om fusjonen på hjemmesidene til det nye fagforbundet for ansatte i energisektoren, Safe.
Nedtrapping
Det samfunnsmessige ansvaret som lå i bunn av norsk oljepolitikk da produksjonen startet opp på 1960-tallet, var basert på en rettferdig fordeling av inntekter, med oljetilknyttede arbeidsplasser plassert i en rekke av landets kommuner. Den fasen vi nå er på vei inn i, er en med sterk utenlandssatsing, mener Bredal. Han frykter at dette vil svekke det norske samfunnets evne til å sørge for en forsvarlig drift på norsk sokkel i nedtrappingsfasen.
Bredal tror også at Statoil og Hydro være nødt til å kjøre flere kamper mot sine sterke fagforeninge på veien mot de internasjonale høyder, og at fagforeningene i både Hydro og Statoil gjør klokt i å ruste seg for det som måtte komme.
– Selv om det å stoppe fusjonen kan se ut som et slag mot vindmøller, all den tid styrene i begge selskapene samt regjering og statsminister ser dette som en merkedag for norsk oljepolitikk, sier han.
Positive reaksjoner
Andre representanter for ansatte i de to selskapene er mer positive. LOs representant i Hydro, Geir Nilsen, kaller sammenslåingen «et skikkelig løft for oss som fagforening». Han tror Industri Energi med 4200 medlemmer i det nye selskapet vil få stor påvirkning på norsk næringspolitikk, og sier at garantiene om at ingen skal sies opp, gjør dette bra for de ansatte.
– I funksjoner hvor det vil oppstå en dobling av folk når to selskaper blir til ett, vil det skje en vurdering av om man skal finne andre oppgaver til folk eller fortsette slik man gjør i dag, sier Geir Nilsen til Klassekampen.
Etter at selskapene gikk skikkelig på trynet i forrige runde med fusjonsforhandlinger i 2004, ser nå flere – fra ansatte til politikerne – ut til å være enige om at fusjonen er en god ide. Selv LO-leder Gerd-Liv Valla og næringsminister Dag Terje Andersen (Ap) støtter opprettelsen av ett stort, norsk olje- og gasselskap.
– Dette er ingen fusjon for å spare kostnader, fordi begge selskapene er store, sier Teknas tillitsvalgte Morten Svaan i Statoil til Klassekampen.
Han mener prosessen har vært god, og at de ansatte denne gangen har vært med hele veien.
– Sammen står vi sterkere når det gjelder trygge arbeidsplasser, sier Svaan.
Nopefs Lill-Heidi Bakkerud i Statoil er bekymret for at det nye selskapet kommer til å mangle folk, men uttaler at en Statoil-ansatt og en Hydro-ansatt er like mye verdt dersom det skulle oppstå kamp om en jobb.
Aluminium
Tidligere har det vært mye støy rundt Hydros aluminiumsvirksomhet på Karmøy i Rogaland, samt i Høyanger og Årdal i Sogn og Fjordane. Men LOs Geir Nilsen ser ingen grunn til å ligge søvnløs av den grunn.
– Den som blir igjen som Hydro – det vil si vannkraft og solenergi og aluminium – er nesten gjeldsfritt, og vi vil ha alle muligheter for å investere i Norge og utlandet, sier han.
– Men vi trenger kraft, legger han til.
Hydro vil fortsette som verdens tredje største børsnoterte aluminiumselskap etter sammenslåingen, opplyser Hydro. Selskapet vil også utnytte vekstmuligheter innenfor aluminium- og metallproduksjon i det Hydro kaller attraktive områder.
Nylige opplyste Hydro at selskapet planlegger å investere 15 milliarder i et stort aluminiumsprosjekt i Qatar.










