Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 24. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120523

Sanksjoner

Sanksjoner

Onsdag 13. desember, 2006

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Den tyske filmen «De andres liv» – Das Leben der Anderen – har gått sin seiersgang på tyske kinoer, og ble tidligere denne måneden tildelt prisen for beste film under European Film Awards i Warszawa. Regisssøren Floran Henckel von Donnersmarck vant prisen for beste manus, mens Ulrich Mühe, i rollen som Stasi-offiseren Gerd Wiesler, ble belønnet med prisen for beste mannlige skuespiller. Tidligere har filmen fått hele sju tyske Oscar. «De andres liv» handler om overvåkingen og brutaliteten i det tidligere DDR-regimet, men også om hvordan en puritansk og rakrygget tilhenger av regimet viser stort personlig mot ved å gå mot strømmen og svikte sine oppdragsgivere. Dramaet fanger opp den paranoide atmosfæren som rådet i DDR, der folk på alle nivåer måtte kjøpslå med egen samvittighet og lojalitet.
  • Det interessante ved en film om det østtyske regimet, som nå har avgått ved døden, er at mange av de samme problemstillingene når det gjelder lojalitet, ryggslikking og frykt for å bli utstøtt av det gode selskap gjelder i våre «åpne» og «liberale» samfunn. I DDR var grensene for hva det var mulig å si klart trukket opp, og reaksjonene og sanksjonene til tider brutale. I våre samfunn er grensene ikke like klare og overvåkingsapparatet betydelig mindre ressurskrevende. Likevel finnes det også her grenser for hva det er mulig å si og gjøre, uten at det får konsekvenser.
  • Tankekontrollen i Østblokken var langt mindre raffinert enn i Vesten, noe som kanskje forklarer forskjellen i systemenes overlevelsesevne. I DDR ble det undervist i partigodkjent marxisme-leninisme på skoler og universiteter. Slik foregår det ikke her. Likevel har den ideologiske indoktrineringen, for eksempel i enkelte fag på Universitetet, til tider vært like knallhard som i DDR. Og de som har tatt opp kampen mot den hegemoniske makten har blitt isolert og møtt med tilsvarende karriereødeleggende sanksjoner som en hvilken som helst dissident i det tidligere Øst-Tyskland. Derfor er personlig mot og vilje til å søke sannhet fra fakta – uavhengig av hva de rådende smaksdommerne måtte mene – like påkrevet i våre samfunn, som det en gang var i DDR.
Innenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Knuser Høyres LO-drøm

Knuser Høyres LO-drøm

SMELL: Nytt Civita-notat stikker kjepper i hjulene for Høyres flørt med fagbevegelsen. Tenketanken slår fast at fagorganiserte velger rødgrønt, og at folk flest støtter fagbevegelsen.
Utenriks
Torsdag 24. mai, 2012
Venter spent på ny framtid

Venter spent på ny framtid

LØFTE: Mange egyptere venter spent på om det regjerende militærrådet vil gi fra seg makten etter valget. Overfor Klassekampen antyder general ­Mohammed al-Assar at løftet vil bli holdt.
Kultur & medier
Torsdag 24. mai, 2012
- Snevert menneskesyn

- Snevert menneskesyn

Katrine Kielos har skrevet bok om hvordan mannen er blitt norm for økonomien. Hun mener vi må begynne å se økonomien med nye øyne.
Dagens leder
Torsdag 24. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Lykke til!

Lykke til!

Dagens leder
Powered by eonBIT