
Skattesnusk på sjøen
Onsdag 30. august, 2006
FAKTA
* På lørdag kommer Erling Folkvord ut med boka «Urent farvann. Om trianglet Color Line, Sjømannsforbundet og Staten.»
* I boka mener Folkvord å dokumentere at Sjømannsforbundet gjennom flere år har akseptert momsunderslag, har utbetalt store summer uten bilag og forhandlet vekk rettigheter for de ansatte i Color Line uten at disse er blitt kompensert.
* Etter sterkt press fra organiserte i Color Line gikk styret i Sjømannsforbundet i vinter med på at mangeårig leder for tillitsvalgtutvalget (TVU) i Color Line, Tommy Wedel, skulle granskes av revisjonsfirmaet Ernst & Young.
* Rapporten viser at blant mye annet at Tommy Wedel og TVU har stått bak momsunndragelser på minst 237.662 kroner. Rapporten viser også at Wedel har fått utbetalt minst 50.000 kroner av medlemmenes penger av Sjømannsforbundet sentralt uten at det finnes dokumentasjon på hva disse pengene har gått til.
* Sjømannsforbundet har akseptert denne praksisen i minst fem år.
Klassekampen vil i en serie artikler se på uregelmessighetene i Sjømannsforbundet.
LES MER
Tommy Wedel, tillitsvalgt i Sjømannsforbundet og styremedlem i Color Line
Mangeårig leder for Sjømannsforbundets tillitsvalgtutvalg (TVU) i Color Line, styremedlem i Color Line og en sentral lobbyist for nettolønnsordingen for sjøfolk, Tommy Wedel, er en svært kjent skikkelse i Sjømannforbundet. Takket være en karismatisk lederstil og ukonvensjonell utøvelse av tillitsmannsrollen, har han lenge vært en kontroversiell figur blant de ansatte i Color Line.
Men at han etter mye å dømme har bedrevet økonomisk kriminalitet, var fram til i vår bare sterke mistanker blant Wedels mange motstandere i Sjømannsforbundet og Color Line. I april i vår la Ernst & Young fram en revisjonsrapport for styret i Sjømannsforbundet. Rapporten ble straks hemmeligstemplet av forbundet og dets leder Erik Bratvold. Nå har Erling Folkvord fått fatt i rapporten, og han gjengir deler av den i boka «Urent farvann», som kommer ut på lørdag denne uken.
Klare brudd
Revisjonsrapporten viser at Sjømannsforbundets ledelse gjennom mange år har akseptert en meget spesiell regnskapspraksis.
For i rapporten skriver Ernst & Young blant mye annet følgende:
«De foreligger brudd på retningslinjene for tillitsvalgtutvalget.»
«Det foreligger brudd på merverdiavgiftsloven.»
«Det synes å foreligge leveranser til private som angivelig skal være levert på kaia.»
«Godtgjørelse og dekning av utgifter er gjort uten dokumentasjon – bare vedtak.»
Aksept
Tommy Wedel kommer til orde i revisjonsrapporten. Han har et gjennomgående forsvar for aktiviteten han har bedrevet: at Sjømannsforbundets ledelse i alle har år akseptert praksisen som han blir kritisert for. Som Wedel skriver om det faktum at han og andre har mottatt varer som det ikke er blitt betalt moms for: «Forbundet har visst at vi fikk dette levert på denne måten. Det er heller ikke blitt bemerket.»
Wedel hevder videre at aktiviteten også er kjent av Color Line og at han aldri har fått høre fra dem «at dette ikke var korrekt.»
Bare gjennom de bilagene som Ernst & Young har hatt tilgang til, konkluderer revisjonsfirmaet at det er unndratt moms for 237.663 kroner de siste fem årene.
Rapporten viser også at Tommy Wedel har fått satt inn 50.000 kroner på sin konto uten at det finnes noen «slags dokumentasjon for hva disse pengene er brukt til».
Rapporten viser også at Wedel har fått utbetalt utgifter for reiser uten at noen vet hvor disse reisene er gått eller hvilke utgifter Wedel har hatt på dem. Granskerne konkluderer med at dette ikke er «en akseptabel løsning, verken i forhold til retningslinjene, lignings- eller skattelovgivningen eller ut fra kontrollhensyn.»
Rapporten har fram til nå ikke fått noen alvorlige konsekvenser for Tommy Wedel. Han stilte i høst til gjenvalg som hovedtillitsvalgt om bord på Color Fantasy. Seks tillitsvalgte i Color Line har trukket seg i protest mot at Sjømannsforbundet tillot Wedel å stille til valg, kunne Dagens Næringsliv avsløre sist lørdag.
Ingen kommentar
Ledelsen i Sjømannforbundet var lenge ikke villig til å granske Tommy Wedels ulike gjøremål. Men i februar i år, etter at en lang liste over mistenkelige forhold ble presentert for styret i forbundet av en fagorganisert, Per Hagerup, ble det fattet vedtak om en gransking.
I mars lovte forbundsleder Bratvold at de ansvarlige «må svare for det» dersom ureglementert økonomisk håndtering blir påvist.
Styret fikk rapporten fra Ernst & Young i april. Wedel har så langt ikke møtt noen form for sanksjoner. Styret har ikke meldt saken til politiet. De har ikke suspendert Wedel i påvente av en gransking, de har heller ikke bedt om tilbakebetaling av summer som urettmessig er overført til Wedels konto.
Da Klassekampen spurte Tommy Wedel om han ville la seg intervjue om innholdet i revisjonsrapporten og Erling Folkvords bok, ga han følgende svar:
– Dere i Klassekampen skriver hva dere vil uansett. Jeg vil derfor ikke la meg intervjue.
Men han la til at han står ansvarlig for medlemmene ombord i Color Lines skip. I tillegg har de ansatte hos Color Line som er organisert i Sjømannsforbundet, fått forklaring på innholdet i revisjonsrapporten hvis de har ønsket det.
– I god tro
Leder i Sjømannsforbundet, Erik Bratvold, sier at ingen har søkt å gjøre noe alvorlig
– Ja, det er rett at vi fått kritikk i en revisjonsrapport fra Ernst & Young. Derfor har vi i styret i Sjømannsforbundet da også bedt Ernst & Young å lage en rapport som avklarer forholdet til skattemyndighetene. Dette arbeidet pågår nå for fullt, sier Bratvold til Klassekampen.
Bratvold erkjenner at det er begått lovbrudd, men han avviser blankt at dette er skjedd bevisst og for at noen skal berike seg.
– Det er forholdene rundt dette med momsen som er mest alvorlige, og her har Tommy Wedel på ingen måte vært alene. Det er en del firmaer som har levert varer om bord, skjermer og datautstyr, som de tillitsvalgte har brukt. Disse varene har man trodd var fritatt for moms siden skipene går i utenriksfart, men det sier Ernst & Young ikke er riktig.
– Men granskerne sier at det er levert varer til private som er betalt av private uten at det er betalt moms?
– Vel, disse varene hevdes å være levert om bord mens regningen er levert privatadressen. Også dette virker å bero på en misforståelse av regleverket.
Tommy Wedel viser til at Sjømannsforbundet i alle år har akseptert hans fortolkning av regleverket og at de i alle år har akseptert hans rapportering av utgifter. Bratvold vedgår at Wedel har rett i dette.
– Sett i ettertid er det klart at vi ikke burde ha latt dette passere. Vi har hatt for dårlige rutiner.
– Hvorfor har dere ikke politianmeldt eller suspendert Wedel fra forbundet?
– Det er ikke slik man driver et forbund. Vi bad Wedel om å trekke seg som tillitsvalgt. Det gjorde han, men nå er han valgt på ny. Vi driver ikke og overprøver demokrati om bord i båtene samme hvor mye hans motstandere eller Erling Folkvord ønsker det. Wedel har gjort en kjempejobb for de ansatte om bord på båtene til Color Line.










