Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 9. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Kultur & medier
Lørdag 5. august, 2006

Harde dommer

Lørdag 5. august, 2006

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut

Syphilia Morgenstierne har irritert seg over sommerlektyren – over «forfattere som hele tiden stopper opp og stirrer betatt på sine egne setninger», «pappfigurer som snakker forbi hverandre i store snakkebobler», «dagligdagse selvfølgeligheter» og kompetente skribenter «som har inngått en pakt med opplagsdjevelen.»

* «Mange anmeldere har vært over seg av begeistring over denne boka, antakelig fordi den er så «frekk» (revolt, negasjon, vold, rus og eskapisme, gisper forlaget på baksiden). Hva gjør det vel da at man alt på første side finner en stavefeil på engelsk og en språkfeil på norsk.» Om Matias Faldbakkens «Snort Stories», Cappelen.

* «Forfattere som skriver romaner om virkelige personer, burde straffes ved at deres egne liv ble tatt fra dem og gjort til gjenstand for andres frie fantasi; ikke et sant ord skulle bli sagt om dem i all evighet. En grusom straff, men ikke verre enn forbrytelsen de selv har begått.» Om Einar O. Risas «Kom, kom, hør nattergalen» på Tiden forlag (eies av Gyldendal).

Noen fikk ros:

* «Stående applaus! Etter mer enn tre ukers lesing av innkjøpte bøker med kanskje bare tre-fire godbiter – endelig en bok som er fabelaktig god!» Om Lisa Charlotte Badouin Lies bok «Armløs slår tilbake» på Oktober forlag (eies av Aschehoug).

* «Heia, Hånes! Denne kjøper jeg gjerne inn. (...) Det gjorde godt å lese en kvalitetsbok igjen; jeg begynte å bli litt desperat nå.» Om Øivind Hånes' «Pironlene i Benidorm», Gyldendal forlag.

* «Eide kan skrive. Denne boka er den første i bunken som åpner et univers, og klarer å fastholde det.» Om Elisabeth Eides «Å finne deg igjen», Gyldendal.

Kultur & medier
Torsdag 9. februar, 2012
Vanskelig virkelighet

Vanskelig virkelighet

Sju år gammel møter Margaux Fragoso den femtien år gamle Peter. Da han begikk selvmord skrev hun bok om det hun velger å kalle et 15 år langt forhold.
Utenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Goliat står fjellstøtt

Goliat står fjellstøtt

AVGJORT?: Rick Santorum påfører Mitt Romney pinlige valgsmeller. Men Demokratene er fortsatt sikre på at det er pengesterke Romney de skal kjempe mot i presidentvalget.
Innenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Bestrider ikke diagnosen

Bestrider ikke diagnosen

UKLART: Anders Behring Breivik mener sakkyndigrapporten er full av feil. Men han har ennå ikke gjort seg opp en mening om egen tilregnelighet, sier hans forsvarer Geir Lippestad.
Dagens leder
Torsdag 9. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Modellen

Modellen

Dagens leder
Powered by eonBIT