Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 9. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Innenriks
Mandag 17. juli, 2006

Norge investerer i forurensingslobby

Mandag 17. juli, 2006

«Det er først og fremst de fattige landene som taper på klimaendringene»
Jens Aas-Hansen, Changemaker
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Reklamefilmen «We call it life», som forteller seerne at karbondioksid ikke er skadelig, men helsebringende, ruller over USAs tv-skjermer. Norsk statlig kapital betaler. Changemaker protesterer.

Kirkens Nødhjelps ungdomsorganisasjon Changemaker har nylig lansert sin sommerkampanje, som fokuserer på oljefondets investeringer i miljøskadelige selskaper.

– Vi krever nå at Kristin Halvorsen trekker kapitalen ut av selskaper som skaper klimakatastrofer, og heller investerer i selskaper som løser dem, sier Jens Aas-Hansen, leder i Changemaker.

Aas-Hansen får full støtte fra Framtiden i våre hender.

– Vi støtter kampanjen 100 prosent, sier Steinar Lem.

Forvirrer debatten

Petroleumsselskapenes tenketank CEI (Competitive Enterprise Institute) er i stor grad finansiert av API (American Petroleum Institute). Norges oljefond har investert over 27 milliarder kroner i APIs medlemsselskaper. APIs medlemmer slipper ut store mengder karbondioksid, og tenketanken jobber for å motbevise at den globale oppvarmingen har sammenheng med deres virksomhet.

CEI bruker store ressurser på å gi amerikanerne et alternativt syn på forurensing og klimaspørsmål. Reklamefilmen «We call it life» fortalte i mai tv-seerne at karbondioksid ikke er skadelig, og at miljø- og klimaspørsmål gir liten grunn til bekymring.

Gjennom sine investeringer i API, som står bak CEI, støtter Norge oljeselskapenes lobby-virksomhet.

– CEI og liknende sammenslutninger forvirrer debatten, mener Jens Aas-Hansen.

Han refererer til at FNs klimapanel er helt entydige på at klimaendringene er menneskeskapte, og at de fører til svært alvorlige konsekvenser.

Årsakssammenhenger

I de senere årene har store naturkatastrofer gjort millioner av mennesker til klima-flyktninger. Man kan imidlertid ikke bevise direkte årsakssammenhenger mellom utslipp og klimaforstyrrelser. Jens Aas-Hansen mener likevel at det er helt entydige sammenfall mellom de to faktorene. I følge Changemaker er et av de store problemene i klimadebatten at det er umulig å trekke konkrete linjer mellom konsekvens og årsak, og dermed går oljeselskapene fri.

– Når CEI prøver å så tvil om årsakssammenhengene av profitthensyn, setter de liv på spill. Det er først og fremst de fattige landene som taper på klimaendringene, sier Aas-Hansen.

Han viser til at det er rike land som slipper ut mest karbondioksid, mens konsekvensene dukker opp som tørke i Øst-Afrika, flom i Sør-Asia og orkan og storm i Mellom-Amerika.

Etiske retningslinjer

– Vi jobbet hardt for å innføre etiske retningslinjer for oljefondet i første omgang. Nå er det på tide å gå et steg videre, sier Steinar Lem.

Lem mener at det ikke er nok å ha som mål å unngå verstingene, men at oljefondet aktivt bør investeres i bedrifter som legger etiske kriterier til grunn for sin virksomhet. Han mener det kunne skape en positiv etikk-konkurranse om investeringer fra oljefondet.

Jens Aas-Hansen er enig, og mener en eventuell konflikt mellom profitthensyn og etisk forsvarlighet kan løses.

– Hvis dette blir et problem, er en modell å sette av en viss del av fondet til miljøfremmende virksomheter. Slik trenger ikke etikkmaksimering gå på bekostning av profittmaksimering, sier Changemaker-lederen.

I juni meldte Finansdepartementet at Norge har trukket seg ut av selskapene Wal-Mart og Freeport, blant annet av miljømessige hensyn. «Uttrekkene er et uttrykk for at vi ikke vil medvirke til alvorlige, systematiske eller grove normbrudd innenfor disse områdene [miljø, menneskerettigheter og arbeidstakerrettigheter, red anm] gjennom våre investeringer,» sa finansminister Kristin Halvorsen i pressemeldinga.

Bør det ikke følge naturlig av retningslinjene at Norge trekker ut sin kapital av også disse selskapene?

– Jo, absolutt. Enten har man rett og slett ikke kommet så langt, eller så er ikke retningslinjene presise nok. Da er det finansministerens ansvar å endre dem, sier Aas-Hansen.

Kristin Halvorsen

Changemaker har ennå ikke lykkes med å få finansministeren i tale.

– Vi forventer at Kristin Halvorsen og finansdepartementet nå viser handling, sier Aas-Hansen.

Foreløpig er det kun statssekretær Roger Østlie Sandum som har uttalt seg, og i følge Dagbladet nokså vagt: «Vi skal prøve å ikke skuffe dere».

Kultur & medier
Torsdag 9. februar, 2012
Vanskelig virkelighet

Vanskelig virkelighet

Sju år gammel møter Margaux Fragoso den femtien år gamle Peter. Da han begikk selvmord skrev hun bok om det hun velger å kalle et 15 år langt forhold.
Utenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Goliat står fjellstøtt

Goliat står fjellstøtt

AVGJORT?: Rick Santorum påfører Mitt Romney pinlige valgsmeller. Men Demokratene er fortsatt sikre på at det er pengesterke Romney de skal kjempe mot i presidentvalget.
Innenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Bestrider ikke diagnosen

Bestrider ikke diagnosen

UKLART: Anders Behring Breivik mener sakkyndigrapporten er full av feil. Men han har ennå ikke gjort seg opp en mening om egen tilregnelighet, sier hans forsvarer Geir Lippestad.
Dagens leder
Torsdag 9. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Modellen

Modellen

Dagens leder
Powered by eonBIT