Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525

WTO

WTO

Torsdag 29. juni, 2006

FAKTA

LES MER

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • I dag åpner et såkalt mini-ministermøte i Genève, der ministre fra en rekke medlemsland i Verdens Handelsorganisasjon (WTO) skal forsøke å løse opp i de fastlåste forhandlingene om en ny avtale. Møtet har ingen formell status, men kan få avgjørende betydning for forhandlingene fram mot WTOs rådsmøte i slutten av juli. Går det etter WTO-planen kan vi etter sommeren sitte med en avtale som blant annet kan få vidtgående konsekvenser for norsk tjenestesektor.
  • Forhandlinger i internasjonale organisasjoner er preget av ekstremt hemmelighold, dette på tross av at de har omfattende og ofte dramatiske konsekvenser for de politiske forholdene i medlemslandene. Beslutninger som er avgjørende for medlemslandenes innenrikspolitikk tas gjennom hestehandel bak lukkede dører – forhandlingene i WTO er et ypperlig eksempel på dette. At den norske regjeringen har valgt å offentliggjøre hvilke krav som er stilt av og mot Norge i forhandlingene er derfor svært viktig, og i tråd med krav som tidligere er reist av sentrale representanter for regjeringspartiene SV og Senterpartiet.
  • En oversikt fra Utenriksdepartementet viser at det er stilt omfattende krav overfor Norge i WTO-forhandlingene om liberalisering av handel med tjenester (Gats). Kravene knytter seg til liberalisering innen en rekke områder, deriblant post, tele, audiovisuelle tjenester, utdanning, idrett og finansielle tjenester. At oversikten er offentliggjort, er avgjørende for at det skal være mulig å føre en offentlig debatt om dette. Problemet er bare at vi ikke vet hvordan regjeringen stiller seg til disse kravene, dermed vet vi ikke hva den er villig til å selge ut når det spisser seg til i forhandlingene. Selv om det allerede er farlig seint, er det mulig for regjeringen å ta til fornuft, og følge opp det naturlige kravet de har mottatt fra den norske Handelskampanjen: Hva er regjeringens holdning til kravene som er reist mot Norge? Hva er den villig til å selge ut?
Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT