Ung vekkelse
- Handlinger kan få konsekvenser som er helt motsatte av det en ønsker å oppnå. Bare den som forstår dette grunnleggende poenget, er i stand til å drive politisk og ideologisk arbeid på et rimelig virkningsfullt nivå. Danske Weekendavisen har i sitt siste nummer et interessant eksempel på dette fenomenet, når den forteller historien om Gülay og hennes lillesøster Havva i den tyrkisk-danske familien Köcbay. Gülays farfar kom til Danmark på slutten av 1960-tallet, og faren fulgte med som tenåring. Seinere kom Gülays mor som ung brud fra landsbyen i Tyrkia. Koranen har hengt på veggen i hjemmet så lenge Gülay kan huske, men familien har aldri vært særlig praktiserende. Faren vil heller ut og fiske med sine danske venner enn å gå i moskeen.
- Gülay og Havva er derimot fulltidsmuslimer. De prøver å følge profetens liv og gjerninger som et eksempel på det perfekte muslimske liv, og de vil ikke lenger delta i familefester der menn og kvinner er sammen – til farens store fortvilelse. Informasjon og inspirasjon henter de fra islamske nettsteder, ikke fra foreldrene. Religionen fungerer derfor som en form for frigjøring fra foreldrene. Gülay vil for eksempel være en moderne kvinne med utdannelse, og hun vil ikke tvinges til å gifte seg med en tyrker. Hun kan godt tenke seg å gifte seg med en pakistaner, en araber eller danske, så lenge han har konvertert til islam.
- Gülay og Havvas historie kan se ut til å være en del av et større mønster. Der første generasjon holder fast på hjemlandets kultur, knytter de yngre sin identitet til religionen. Enkelte snakker om et større muslimsk ungdomsopprør, som bare kan sammenlignes med Luthers reformasjon. Fatih Ali, som er ansvarlig for mailingslista «Danmarks Forenede Cybermuslimer», er på sin side fornøyd med utviklingen: «Det er jo litt merkelig å se det slik, men i virkeligheten skal vi være takknemlige for Pia Kjærsgaard [leder av Dansk Folkeparti], for hun har fått de unge til å søke til religionen». Når den islamofobiske høyresida tror den driver en heltemodig kamp for å begrense islams innflytelse, driver den altså egentlig en godt organisert vervekampanje for islam.











