Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 9. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Kultur & medier
Torsdag 20. april, 2006
Bjørgulv Braanen får Fritt Ords Pris 2006
PRISVINNER: ? Jeg er veldig stolt og beæret, og spesielt glad for begrunnelsen, sier Bjørgulv Braanen.

Bjørgulv Braanen får Fritt Ords Pris 2006

Torsdag 20. april, 2006

«Det han selv signerer har fått en ikke ubetydelig autoritet, og bidrar til at avisa setter dagsorden i mange miljøer»
Erik Rudeng, direktør i Fritt Ord
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
I går ble det klart at ansvarlig redaktør i Klassekampen Bjørgulv Braanen får Fritt Ords Pris for 2006. – Han gjenreiser den klassiske redaktørrollen, mener Fritt Ords direktør Erik Rudeng.

«Fremragende bidrag til seriøs politisk journalistikk».

Det er merkelappen Fritt Ord setter på Bjørgulv Braanens redaktørgjerning i Klassekampen. Så fornøyd er stiftelsen med avisa at Braanen nå får Fritt Ords Pris – ifølge Erik Rudeng i stiftelsen for sin klare redaktørstemme i Klassekampens spalter.

– Han er en skrivende og tydelig redaktør. Han skriver drivende, poengtert og uforutsigbart, og er redaksjonsleder i sin posisjon som politisk analytiker og skribent. Det er en klassisk redaktørrolle han bidrar til å gjenreise, mener Rudeng.

Braanen selv er glad for anerkjennelsen av Klassekampens rolle som kommentaravis og som politisk avis, og mener æren for prisen nå går til hele avisa.

Handler om å tørre

– Jeg er veldig stolt og beæret, og spesielt glad for begrunnelsen, sier Braanen, som ser det å skrive som en sentral del av redaktørrollen.

– Det er alltid de lederne jeg har grudd meg litt til å skrive, som jeg får flest positive tilbakemeldinger for. Man må også tørre å utfordre sine egne noen ganger, og pirke litt i sjølforståelsen, sier han.

– Jeg tror noe går tapt hvis redaktørene blir konsernsjefer. Aviser skal være meningsdannende og sentrale i den politiske debatten, sier han.

Autoritet

Prisutdeleren trekker spesielt fram Braanens behandling av ytringsfrihetstematikk.

– Han har et bredt begrep om ytringsfrihet, som kan sies å stå i kontrast til trekk ved avisas fortid, sier Rudeng.

Han mener Braanens engasjement for ytringsfriheten går videre enn å holde den fram som fanesak, slik den er det for enhver redaktør.

– Braanen forholder seg til ytringsfriheten som et intellektuelt problem det er spennende og viktig å utforske, sier Rudeng.

Han mener mange vender seg til Braanens artikler med en klar forventning om å lese en god politisk artikkel.

– Det han selv signerer, har fått en ikke ubetydelig autoritet, og bidrar til at avisa setter dagsorden i mange miljøer, sier han.

Politisk

Rudeng mener dagens mediebilde i stadig større grad preges av ukebladstoff og sosialpornografi. Som en kontrast mener han Klassekampen gir rom for debattskapende artikler og større artikkelserier, og viser oppfinnsomhet og kreativitet i å se politiske potensial og konfliktmuligheter.

– Det politisk relevante dominerer avisa fullstendig, og gir den et særpreg uten at det blir dogmatisk. De som vil være godt orientert om bredden i norsk politisk debatt, kommer ikke utenom Klassekampen. Slik har det nok vært en stund, men nå blir det markert, sier han.

Kultur & medier
Torsdag 9. februar, 2012
Vanskelig virkelighet

Vanskelig virkelighet

Sju år gammel møter Margaux Fragoso den femtien år gamle Peter. Da han begikk selvmord skrev hun bok om det hun velger å kalle et 15 år langt forhold.
Utenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Goliat står fjellstøtt

Goliat står fjellstøtt

AVGJORT?: Rick Santorum påfører Mitt Romney pinlige valgsmeller. Men Demokratene er fortsatt sikre på at det er pengesterke Romney de skal kjempe mot i presidentvalget.
Innenriks
Torsdag 9. februar, 2012
Bestrider ikke diagnosen

Bestrider ikke diagnosen

UKLART: Anders Behring Breivik mener sakkyndigrapporten er full av feil. Men han har ennå ikke gjort seg opp en mening om egen tilregnelighet, sier hans forsvarer Geir Lippestad.
Dagens leder
Torsdag 9. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Modellen

Modellen

Dagens leder
Powered by eonBIT