Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 25. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120525
Innenriks
Onsdag 19. april, 2006
Utakk er varslerens lønn
MEDFART: Jeg håper jeg ville gjort det samme om igjen, sier barnelege og professor Ola Didrik Saugstad etter hard medfart som varsler etter et omstridt barnedødsfall på Rikshospitalet.

Utakk er varslerens lønn

Onsdag 19. april, 2006

FAKTA

* Varsling (på engelsk whistle-blowing) er av Fafo-forskere definert som at en arbeidstaker sier ifra til person eller instans som kan gjøre noe, om et begrunnet kritikkverdig forhold på arbeidsplassen.

* Journalist og forfatter Jon Hustad ga i i går ut boka «Varsleren», om professor Ola Didrik Saugstads kamp etter å ha varslet om kritikkverdig behandling av en lungesyk gutt som døde.

* Hustad mener varsler-definisjonen bør avgrenses til dem som får føle hvordan det er å gå mot makten og blir utsatt for alvorlige formelle eller uformelle sanksjoner.

LES MER

«Det er i Norge en meget betydelig akademisk ukultur»
Carl August Fleischer, jussprofessor
Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
De reaksjonene jeg ble møtt med, kunne skremme vettet av alle som ønsker å ta opp betente saker i helsevesenet, sier Ola Didrik Saugstad, professoren som sa ifra.

I april 1992 døde 22 måneder gamle Fredrik på Rikshospitalet. Han hadde en alvorlig lungesykdom, og døde under eksperimentell undersøkelse med en lungefunksjonsmåler. Foreldrene hadde ikke gitt samtykke og var ikke informert om forskningsprosjektet. Faren var alene med Fredrik da gutten sluttet å puste.

I 1998 konkluderte en svensk ekspert med at undersøkelsen av Fredrik ikke fulgte vanlig etisk standard, og at den var uten medisinsk og forskningsmessig verdi. Det var professor Ola Didrik Saugstad, en av Norges ledende barneleger, som hadde varslet om at noe måtte ha gått galt under undersøkelsen.

Baktalt og truet

– For å ha sagt ifra, ble han baktalt av sine kolleger, omtalt som hevngjerrig og forsøkt frosset ut av sin arbeidsplass. Han ble beskyldt for løgn av dekanet ved Det medisinske fakultet og refset av Rikshospitalets ledelse. Han ble truet med søksmål, anklaget for forskningsjuks og utsatt for en helt spesiell prosess i regi av Forskningsrådet. I tillegg ble han fortalt at hans karriere som internasjonal forsker ville bli ødelagt, skriver Klassekampen-journalist og forfatter Jon Hustad i forordet til boka «Varsleren», som kom ut i går.

«Varsler» er blitt fellesnavnet på dem som sier fra om kritikkverdige forhold på egen arbeidsplass eller i egen bransje. Hustads bok føyer seg til samlingen av eksempler på at varslerne sjelden møter annet enn ubehag og problemer, selv om det tilsynelatende er stor enighet om at varslerrollen bør beskyttes og oppmuntres.

Maktmisbruk og selvbeskyttelse forekommer i de fleste bransjer, men ikke minst i forskningsverdenen.

Akademisk ukultur

– Det er i Norge en meget betydelig akademisk ukultur, med stor mangel på forståelse for habilitetsproblemer, sier jussprofessor Carl August Fleischer på spørsmål fra Klassekampen. Han har skrevet etterord til boka, under tittelen «Forskningsfusk, faglig svikt og kameraderi».

Saugstad viser til at liknende skandaler som den han selv har vært med å avdekke, har ført til granskinger og en bred debatt i land som Danmark og Storbritannia. Han mener det er stor kulturell forskjell mellom Norge og en del andre land på dette området, og sier at det ikke er tatt noe oppgjør med holdningene hos den sittende ledelsen ved for eksempel Rikshospitalet. I Norge er Saugstad selv den eneste som er blitt utsatt for sanksjoner, som Hustad sier.

Boka beskriver en mangeårig dragkamp mellom Saugstad og hans få støttespillere og Systemet – særlig i form av Rikshospitalets ledelse og Forskningsrådets nå nedlagte Uredelighetsutvalg, som behandlet klager mot Saugstad for forskningsfusk. Han ble også anklaget for injurier av legene som undersøkte Fredrik før barnets død.

Behandlingen førte til en fullstendig renvasking av Saugstad, men han forteller om enorme faglige og personlige påkjenninger mens det hele sto på.

Skremmer alle

– Jeg så det som min plikt som professor i barnesykdommer å si fra om det jeg oppfattet som fatale feil. Jeg håper jeg ville vært i stand til å gjøre det samme om igjen. De reaksjonene jeg ble møtt med, kunne skremme vettet av alle som ønsker å ta opp betente saker i helsevesenet. Det kunne legge alle slike saker døde for lang tid framover, sier Saugstad.

– Når en faglig kapasitet som Saugstad ble forsøkt kneblet på en så brutal måte, kan en knapt tenke seg hvor belastende det er for personer lengre ned i systemet å true de etablerte strukturene ved å varsle, sier Fleischer.

Boka er et partsinnlegg med ensidig kildebruk, i den forstand at Saugstads motparter ikke har ønsket å uttale seg til Hustad, og boka bygger i stor grad på Saugstads versjon. Men titusenvis av offentlig tilgjengelige dokumenter ligger til grunn, der alle parters syn kommer fram.

Innenriks
Fredag 25. mai, 2012
Statsrådene må koke kaffe selv

Statsrådene må koke kaffe selv

KAMPVILJE: Statens forhandlingsleder Rigmor Aasrud hentet selv kaffen og tok telefonen i går. Hennes eget forværelse sto streikevakt.
Utenriks
Fredag 25. mai, 2012
Valgets tikkende bombe

Valgets tikkende bombe

ULØST: Egypterne håper på stabilitet etter presidentvalget. Men uten en grunnlov som bestemmer den nye presidentens oppgaver, kan mer uro være i vente.
Kultur & medier
Fredag 25. mai, 2012
Poet refser oljegiganten

Poet refser oljegiganten

For et år siden mottok han penger fra Statoil. Nå skriver Helge Torvund dikt om selskapets oljesandprosjekt.
Dagens leder
Fredag 25. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ny praksis

Ny praksis

Dagens leder
Powered by eonBIT