Ågot Valle: – Må få konsekvenser
Fredag 31. mars, 2006
Ågot Valle (SV) i Utenrikskomiteen reagerer sterkt på at Borgens dokumentar ikke blir vist på NRK.
– Jeg oppfatter dette som et angrep på ytringsfriheten og på undersøkende journalistikk. Vi vet gjennom Klassekampen at Kværner har tatt Borgens dokumentar opp med NRK. Kanalens avslag er en beskjed om at NRK ikke vil slippe til meningene som utfordrer makta. Dette er så alvorlig at det burde få noen konsekvenser.
– Hvilke konsekvenser?
– Det vil jeg ikke gå inn på nå, men dette er John G. Bernanders ansvar som kringkastingssjef. Jeg vil i dag sende spørsmål til kulturminister Trond Giske og spørre hva han mener om saken, sier Valle.
I tillegg mener SV-politikeren at både Kringkastingsrådet og styret i NRK bør ta saken opp med Bernander.
– Jeg har jobbet så mye med mediepolitikk at jeg er fullt innforstått med den redaksjonelle friheten. Man skal ikke styre redaktøren, men det er en veldig alvorlig beslutning å la være å sende en slik dokumentar. Bernander må svare på om det er hensynet til Kværner som styrer dette.
Valle mener alvoret i situasjonen øker ettersom NRK er allmenkringkaster: Det er NRK sin oppgave som allmenkringkaster å sørge for de kritiske dokumentarene som stimulerer til en opplyst og kritisk debatt, mener hun.
– Vi vet at den gravende journalistikken får dårligere og dårligere vilkår. Men dette overrasker meg.
Valle har selv sett hele filmen, og på bakgrunn av den tok hun til orde for en statlig oppnevnt granskning av Norges bidrag til krigen i Irak.
– Ifølge Erling Borgen begrunner NRK avvisningen med at filmen ikke er balansert nok?
– Virkeligheten er ikke balansert. Vi må ha de kritiske spørsmålene og de kritiske dokumentarene. Så får heller aktørene som føler de ikke har svart, komme på banen. Det ville de fått muligheten til dersom NRK hadde vist dokumentaren.









