Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, onsdag 8. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120208

Kulturkamp

Kulturkamp

Fredag 17. februar, 2006

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
  • Det er en interessant politisk og religiøs høyreallianse som nå entrer arenaen i integrerings- og innvandringsdebatten. Debatten føres i ytringsfrihetens navn, men aktivistene har åpenbart helt andre ambisjoner. Jyllands-Posten, som er det avisorganet i Danmark som ligger nærmest regjeringen politisk, har for eksempel ikke løftet en finger for å forsvare den danske foreningen Oprør som havnet på EUs terrorliste og som fikk nettsidene sine stengt fordi den støttet frigjøringsbevegelser i den tredje verden. Når Jyllands-Posten trykket Muhammed-tegningene med begrunnelsen at «man må finne seg i hån, spott og latterliggjøring», så betydde «man» her utelukkende muslimer. Jyllands-Postens viste for øvrig selv at ytringsfriheten har sine etiske grenser da avisas kulturredaktør ble sendt på en ufrivillig ferie etter at han hadde sagt seg villig til å trykke anti-jødiske hattegninger.
  • For kristenfundamentalistene handler dette i første rekke om en religiøs kulturkamp mot islam og for protestantisk kristendom. Likevel er mange av dem, som Finn Jarle Sæle i den kristne avisa Norge idag, nå villig til å omfavne sine tidligere hovedfiender, de anti-kristne sekularistene i kampen mot islam. Det kristne høyre er samtidig i en tett allianse med de høyrepopulistiske partiene, Dansk Folkeparti i Danmark og Fremskrittspartiet i Norge.
  • Det kan se ut som de kristenfundamentalistiske og høyepopulistiske miljøene ser seg tjent med opphetede konfrontasjoner i forholdet mellom innvandrere og etniske nordmenn. Det er på mange måter forståelig. Det er bare høyresida som vil tjene på et skjerpet konfliktnivå i «kulturkampen». Vi slutter oss i stedet til Oddbjørn Leirvik, som i sin nye bok «Islam og kristendom, konflikt eller dialog?», skriver at den samfunnsmessige utfordringen er å engasjere den delen av folks samlede identitet som har med tro og livssyn å gjøre i åpnende og forpliktende dialog – som motmiddel mot det sterke konfliktskapende potensialet som både religioner og ikke-religiøse livssyn har i seg. For det er åpenbart sterke krefter i oss og rundt oss som driver folk fra hverandre, i Guds navn.
Kultur & medier
Onsdag 8. februar, 2012
Går ut mot distriktene

Går ut mot distriktene

Norsk forskning blir i for stor grad styrt av distriktspolitiske hensyn, mener biologiprofessor Dag O. Hessen.
Utenriks
Onsdag 8. februar, 2012
Obama forspiller

Obama forspiller

SKJEBNEVALG: Da Barack Obama sikret bankene tidenes redningspakke under finanskrisa, gjorde han det klart at den ene rikeste prosenten i USA også var den viktigste, mener økonomen Michael Hudson.
Innenriks
Onsdag 8. februar, 2012
- Handler om mer enn meg

- Handler om mer enn meg

STRID: LO mener firmaet DHL, med NHO i ryggen, driver en fagforeningsfiendtlig praksis. De vil få Arbeidsretten til å kjenne avskjedigelsen av tillitsvalgte Monica Okpe ugyldig.
Dagens leder
Onsdag 8. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Finanspakten

Finanspakten

Dagens leder
Powered by eonBIT