Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, mandag 21. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120521
Innenriks
Fredag 3. september, 2004

Kutter 100 mill.

Fredag 3. september, 2004

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Posten utelukker ikke nedbemanning når 100 millioner kroner skal kuttes i Posten Logistikk og Nor-Cargo. Posten utelukker ikke nedbemanning når 100 millioner kroner skal kuttes i Posten Logistikk og Nor-Cargo.

Posten Logistikk og datterselskapet Nor-Cargo strammer livreima. Ledelsen i de to selskapene skal sammen med de tillitsvalgte gå gjennom regnskapene for å spare inn 100 millioner kroner i året.? Hovedpoenget er å samordne virksomheten og utvikle synergieffekter. Vi ønsker å gjøre hverandre mer effektive og lønnsomme, sier informasjonssjef i Posten Merete Bergeland Jebsen til Klassekampen.NedbemanningDeler av innsparingene kan komme fra storfordeler ved innkjøp og samordning av systemene, ifølge internbladet Postavisen. Samtidig kan man lese mellom linjene at nedbemanninger kan bli aktuelt:? At selskapene skal spare, betyr ikke nødvendigvis at mange mister jobben, sier Nor-Cargos konsernsjef Knut Hagen til Postavisen.Da Posten kjøpte Nor-Cargo i mars i år, sa styreleder Folke Hermansen i derimot at de ansatte ikke ville bli rammet.? Posten har ikke har de tjenestene som Nor-Cargo har. Slik redder vi alle dagens ansatte, uttalte Hermansen den gangen, ifølge Dagsavisen. Posten understreket på sin side at de «ikke kjøpte selskapet for å nedbemanne».Løftene til de ansatte har med andre ord blitt langt mindre bastante siden i våres. De ansatte selv vil ikke uttale seg om saken.? Samtlige som er med på dette har skrevet under på en taushetserklæring. Deriblant jeg, sier divisjonstillitsvalgt Tore Nerland i Posten Logistikk.UsikkertMerete Bergeland Jebsen kan ikke utdype hvordan kuttene vil slå ut for de ansatte.? Dette spareprosjektet er helt i startfasen, og det er ikke mye som er besluttet ennå. Det er ikke tatt noen avgjørelser i forhold til nedbemanning.? Men det kan være aktuelt?? Det kan vi ikke si noen ting om ennå.Informasjonssjefen understreker at beløpet som skal spares inn bare utgjør halvannen prosent av de to selskapenes samlede utgifter.OverskuddFlere tusen medarbeidere har forsvunnet fra Posten de siste årene. Posten har nå 22.198 ansatte, en reduksjon på 873 årsverk i forhold til i fjor. Den virkelige nedbemanningen er større, ettersom Posten samtidig har kjøpt flere selskaper.Samtidig har kostnadskuttene skapt et solid overskudd. Posten Norge fikk et resultat på 450 millioner kroner i første halvår i år, og har lagt fram sitt syvende kvartal på rad med bedre resultat enn året før.Merete Bergeland Jebsen forteller at kostnadskuttene kommer for å forberede Posten på tøffere konkurranse.? Tre firedeler av Postens inntekter kommer fra konkurranseutsatte markeder. Vi ruster oss nå til å møte sterkere konkurranse på flere felt, sier hun.

Posten Logistikk og datterselskapet Nor-Cargo strammer livreima. Ledelsen i de to selskapene skal sammen med de tillitsvalgte gå gjennom regnskapene for å spare inn 100 millioner kroner i året.? Hovedpoenget er å samordne virksomheten og utvikle synergieffekter. Vi ønsker å gjøre hverandre mer effektive og lønnsomme, sier informasjonssjef i Posten Merete Bergeland Jebsen til Klassekampen. NedbemanningDeler av innsparingene kan komme fra storfordeler ved innkjøp og samordning av systemene, ifølge internbladet Postavisen. Samtidig kan man lese mellom linjene at nedbemanninger kan bli aktuelt:? At selskapene skal spare, betyr ikke nødvendigvis at mange mister jobben, sier Nor-Cargos konsernsjef Knut Hagen til Postavisen.Da Posten kjøpte Nor-Cargo i mars i år, sa styreleder Folke Hermansen i derimot at de ansatte ikke ville bli rammet.? Posten har ikke har de tjenestene som Nor-Cargo har. Slik redder vi alle dagens ansatte, uttalte Hermansen den gangen, ifølge Dagsavisen. Posten understreket på sin side at de «ikke kjøpte selskapet for å nedbemanne».Løftene til de ansatte har med andre ord blitt langt mindre bastante siden i våres. De ansatte selv vil ikke uttale seg om saken.? Samtlige som er med på dette har skrevet under på en taushetserklæring. Deriblant jeg, sier divisjonstillitsvalgt Tore Nerland i Posten Logistikk. UsikkertMerete Bergeland Jebsen kan ikke utdype hvordan kuttene vil slå ut for de ansatte.? Dette spareprosjektet er helt i startfasen, og det er ikke mye som er besluttet ennå. Det er ikke tatt noen avgjørelser i forhold til nedbemanning. ? Men det kan være aktuelt?? Det kan vi ikke si noen ting om ennå.Informasjonssjefen understreker at beløpet som skal spares inn bare utgjør halvannen prosent av de to selskapenes samlede utgifter. OverskuddFlere tusen medarbeidere har forsvunnet fra Posten de siste årene. Posten har nå 22.198 ansatte, en reduksjon på 873 årsverk i forhold til i fjor. Den virkelige nedbemanningen er større, ettersom Posten samtidig har kjøpt flere selskaper.Samtidig har kostnadskuttene skapt et solid overskudd. Posten Norge fikk et resultat på 450 millioner kroner i første halvår i år, og har lagt fram sitt syvende kvartal på rad med bedre resultat enn året før.Merete Bergeland Jebsen forteller at kostnadskuttene kommer for å forberede Posten på tøffere konkurranse.? Tre firedeler av Postens inntekter kommer fra konkurranseutsatte markeder. Vi ruster oss nå til å møte sterkere konkurranse på flere felt, sier hun.

Kultur & medier
Mandag 21. mai, 2012
- Statsstøtte gir økt frihet

- Statsstøtte gir økt frihet

Føringene som legges på teatrene, går ikke ut over den kunstneriske friheten, mener kulturministeren: - Den største friheten kulturinstitusjonene kan få, er midler til å gjennomføre det de har lyst til, sier hun.
Utenriks
Mandag 21. mai, 2012
Hengemyr til blodpris

Hengemyr til blodpris

KRIGSRÅD: Afghanistan-krigens byrder overskygger Natos toppmøte i Chicago. Samtidig innleder en ny gruppe kamp mot USAs planer om å ha styrker i Afghanistan til 2024.
Innenriks
Mandag 21. mai, 2012
To av tre ga opp på 20 år

To av tre ga opp på 20 år

OPPGITT: To av tre har sluttet med landbruk i landets beste kornbygder de siste 20 åra, sier kornbonden Svein Stubberud i Vestby. Han frykter at regjeringens tilbud til bøndene vil få flere til å gi opp.
Dagens leder
Mandag 21. mai, 2012
Alf Skjeseth
Blanke f...

Blanke f...

Dagens leder
Powered by eonBIT