Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, fredag 10. februar, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120209
Not_categorized
Torsdag 24. juni, 2004

Heimdal og Norne tas ut i streik

Torsdag 24. juni, 2004

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut

Oljearbeidernes Fellessammenslutning (OFS) og fagforeningen Lederne utvider nå oljestreiken til også å omfatte Heimdal plattformen hvor Hydro er operatør og Statoils produksjonsskip Norne. Nedstengingen av produksjonen starter ved midnatt søndag kveld og streiken vil være effektiv i løpet av mandagen, opplyser de streikende i en pressemelding.På Heimdal blir 30 OFS-medlemmer tatt ut i streik. På Norne blir OFS' 56 og Ledernes 11 medlemmer omfattet av streiken. Streiken på Heimdal vil også få konsekvenser for Hydro sitt Granefelt. Der vil produksjonstapet ligge på 120.000 fat i døgnet. Streiken fører til et kutt i produksjonen på henholdsvis 30 millioner kubikkmeter gass og 140.000 fat olje i døgnet. Til sammen vil produksjonskapasiteten i Nordsjøen bli redusert med 715.000 fat olje daglig når streiken er effektiv. Dette tilsvarer en verdi på over 150 millioner kroner. ? Hvorfor trapper dere opp streiken nå?? Vi gjør det for å legge ytterligere press på arbeidsgiveren, sier 1. nestleder i OFS, Bjørn Tjessem.? Men vil ikke dette føre til økt fare for tvungen voldgift?? Nei, det er marginalt det vi har tatt. Det er ikke noe grunnlag for regjeringa å gripe inn. Dessuten har arbeidsminister Dagfinn Høybråten sagt at det er opp til partene å ordne opp, at han ikke finner noen grunn til å gripe inn, sier Tjessem.? Dette er svært alvorlig, og vi følger situasjonen nøye, sier administrerende direktør Per Terje Vold hos arbeidsgiverne i Oljeindustriens Landsforening (OLF) til NTB. Han beskriver situasjonen som fastlåst, og sier at lockout er et av virkemidlene som arbeidsgiverne vurderer.@sitat:«Det er marginalt det vi har tatt» Bjørn Tjessem, OFS@

Oljearbeidernes Fellessammenslutning (OFS) og fagforeningen Lederne utvider nå oljestreiken til også å omfatte Heimdal plattformen hvor Hydro er operatør og Statoils produksjonsskip Norne. Nedstengingen av produksjonen starter ved midnatt søndag kveld og streiken vil være effektiv i løpet av mandagen, opplyser de streikende i en pressemelding.På Heimdal blir 30 OFS-medlemmer tatt ut i streik. På Norne blir OFS' 56 og Ledernes 11 medlemmer omfattet av streiken. Streiken på Heimdal vil også få konsekvenser for Hydro sitt Granefelt. Der vil produksjonstapet ligge på 120.000 fat i døgnet. Streiken fører til et kutt i produksjonen på henholdsvis 30 millioner kubikkmeter gass og 140.000 fat olje i døgnet. Til sammen vil produksjonskapasiteten i Nordsjøen bli redusert med 715.000 fat olje daglig når streiken er effektiv. Dette tilsvarer en verdi på over 150 millioner kroner. ? Hvorfor trapper dere opp streiken nå?? Vi gjør det for å legge ytterligere press på arbeidsgiveren, sier 1. nestleder i OFS, Bjørn Tjessem. ? Men vil ikke dette føre til økt fare for tvungen voldgift?? Nei, det er marginalt det vi har tatt. Det er ikke noe grunnlag for regjeringa å gripe inn. Dessuten har arbeidsminister Dagfinn Høybråten sagt at det er opp til partene å ordne opp, at han ikke finner noen grunn til å gripe inn, sier Tjessem.? Dette er svært alvorlig, og vi følger situasjonen nøye, sier administrerende direktør Per Terje Vold hos arbeidsgiverne i Oljeindustriens Landsforening (OLF) til NTB. Han beskriver situasjonen som fastlåst, og sier at lockout er et av virkemidlene som arbeidsgiverne vurderer.@sitat:«Det er marginalt det vi har tatt» Bjørn Tjessem, OFS@

Kultur & medier
Fredag 10. februar, 2012
Bedre enn sitt rykte

Bedre enn sitt rykte

Færre og færre lærer tysk. Med dette står nordmenn i fare for å miste viktige deler av egen selvforståelse, mener Helge Jordheim.
Utenriks
Fredag 10. februar, 2012
Skyhøyt spill om Syria

Skyhøyt spill om Syria

HØY INNSATS: Spillet rundt Syria er en kamp om regionale interesser, mener analytiker Rakha Ahmed Hassan.
Innenriks
Fredag 10. februar, 2012
Truer med vikardissens

Truer med vikardissens

NEKTER: Audun Lysbakken sier SV er villig til å ta ut dissens i regjeringen mot vikarbyrådirektivet. Mandag sier også Sp nei. Dermed må Ap få hjelp av Høyre for å vinne vikarkrigen mot LO i Stortinget.
Dagens leder
Fredag 10. februar, 2012
Bjørgulv Braanen
Flybonus

Flybonus

Dagens leder
Powered by eonBIT