Venstresidas dagsavis
Nettutgaven, torsdag 17. mai, 2012
Dagens avis
Klassekampen forside 20120515
Innenriks
Torsdag 29. april, 2004

KrF på bunnivå

Torsdag 29. april, 2004

Facebook Twitter Digg Tips en venn Skriv ut
Kristelig Folkeparti nærmer seg sperregrensa i en ny partimåling. Oppslutningen er tidenes laveste og mer enn halvert siden valget.Kristelig Folkeparti nærmer seg sperregrensa i en ny partimåling. Oppslutningen er tidenes laveste og mer enn halvert siden valget.

Gallup-effekten Kristelig Folkeparti hadde håpet på etter å ha byttet ut Valgerd Svarstad Haugland med Dagfinn Høybråten i partilederstolen er blitt den stikk motsatte av forventet. På den nye målingen Sentio-Norstat har utført for Klassekampen, Nationen og Dagen stuper regjeringspartiet, og oppnår bare 5,2 prosent.Hadde denne målingen vært valgresultat ville KrFs stortingsgruppe blitt barbert ned til 9 representanter, mot dagens 22. Partiet taper flest velgere til Fremskrittspartiet og Høyre, men det dårlige resultatet skyldes vel så mye at mange velgere fra forrige stortingsvalg sitter på gjerdet.Her skiller KrF seg negativt ut fra resten av partiene, som har langt mer trofaste velgere på målingen fra Sentio-Norstat. Hele 86 prosent av Fremskrittspartiets velgere fra forrige valg holder fast ved at de vil stemme likt, mens tallet for KrF er bare 35 prosent. Også Senterpartiet har svært lojale velgere, åtte av ti velgere fra forrige valg vil stemme på partiet igjen.Solid SVMålingen gir de tre regjeringspartiene totalt omtrent like stor oppslutning som i mars, men de mister mandater og er nede i 44. Fremskrittspartiet gjør det imidlertid bra på målingen, vinner hele 14 nye mandater – og er oppe i 40. Carl I. Hagen tar innpå Arbeiderpartiet, og Frp nærmer seg igjen toppen av partitabellen som landets største parti.Samtidig beholder Sosialistisk Venstreparti den solide oppslutningen sin, og ligger på 16,7 prosent. Det ville gitt en rekordstor stortingsgruppe på 30, mot dagens 23.Men heller ikke Ap, SV og Sp ville fått flertall i den nye målingen, i det utvidete Stortinget fra 2005 (med 169 representanter) ville de manglet et mandat på å kunne danne flertallsregjering.– Ingen kriseKristelig Folkepartis generalsekretær Inger Helene Venås tar de stygge tallene med ro, og sier at det har kommet mange ulike målinger den siste tiden.– Det spriker veldig, fra rundt 9 prosent til deres lave 5,2 prosent. Vi ser ingen tydelig trend nå, og avventer svaret i september 2005, sier hun.– Viser dette at å satse på kontantstøtten igjen ikke er noen velgersuksess?– Nei, kontantstøtten er og var en av KrFs beste saker, sier Venås. Hun vil ikke trekke fram enkeltsaker som forklaring på den rekordlave oppslutningen, og heller ikke kommentere at det ikke har blitt noen bedring i oppslutningen etter partilederskiftet.– Når et parti har ligger stabilt lavt lenge er det et langsiktig arbeid å bygge seg opp. Men målet er et tosifret valgresultat neste år, sier Venås.DÅRLIG GALLUP-EFFEKT: Dagfinn Høybråten.@sitat:Vi ser ingen tydelig trend nå, og avventer svaret i september 2005Inger Helene Venås, generalsekretær KrF@

Gallup-effekten Kristelig Folkeparti hadde håpet på etter å ha byttet ut Valgerd Svarstad Haugland med Dagfinn Høybråten i partilederstolen er blitt den stikk motsatte av forventet. På den nye målingen Sentio-Norstat har utført for Klassekampen, Nationen og Dagen stuper regjeringspartiet, og oppnår bare 5,2 prosent.Hadde denne målingen vært valgresultat ville KrFs stortingsgruppe blitt barbert ned til 9 representanter, mot dagens 22. Partiet taper flest velgere til Fremskrittspartiet og Høyre, men det dårlige resultatet skyldes vel så mye at mange velgere fra forrige stortingsvalg sitter på gjerdet.Her skiller KrF seg negativt ut fra resten av partiene, som har langt mer trofaste velgere på målingen fra Sentio-Norstat. Hele 86 prosent av Fremskrittspartiets velgere fra forrige valg holder fast ved at de vil stemme likt, mens tallet for KrF er bare 35 prosent. Også Senterpartiet har svært lojale velgere, åtte av ti velgere fra forrige valg vil stemme på partiet igjen. Solid SVMålingen gir de tre regjeringspartiene totalt omtrent like stor oppslutning som i mars, men de mister mandater og er nede i 44. Fremskrittspartiet gjør det imidlertid bra på målingen, vinner hele 14 nye mandater – og er oppe i 40. Carl I. Hagen tar innpå Arbeiderpartiet, og Frp nærmer seg igjen toppen av partitabellen som landets største parti.Samtidig beholder Sosialistisk Venstreparti den solide oppslutningen sin, og ligger på 16,7 prosent. Det ville gitt en rekordstor stortingsgruppe på 30, mot dagens 23.Men heller ikke Ap, SV og Sp ville fått flertall i den nye målingen, i det utvidete Stortinget fra 2005 (med 169 representanter) ville de manglet et mandat på å kunne danne flertallsregjering. – Ingen kriseKristelig Folkepartis generalsekretær Inger Helene Venås tar de stygge tallene med ro, og sier at det har kommet mange ulike målinger den siste tiden.– Det spriker veldig, fra rundt 9 prosent til deres lave 5,2 prosent. Vi ser ingen tydelig trend nå, og avventer svaret i september 2005, sier hun. – Viser dette at å satse på kontantstøtten igjen ikke er noen velgersuksess?– Nei, kontantstøtten er og var en av KrFs beste saker, sier Venås. Hun vil ikke trekke fram enkeltsaker som forklaring på den rekordlave oppslutningen, og heller ikke kommentere at det ikke har blitt noen bedring i oppslutningen etter partilederskiftet.– Når et parti har ligger stabilt lavt lenge er det et langsiktig arbeid å bygge seg opp. Men målet er et tosifret valgresultat neste år, sier Venås.DÅRLIG GALLUP-EFFEKT: Dagfinn Høybråten.@sitat:Vi ser ingen tydelig trend nå, og avventer svaret i september 2005Inger Helene Venås, generalsekretær KrF@

Innenriks
Onsdag 16. mai, 2012
Bøndenes priser raser

Bøndenes priser raser

NEDGANG: På 25 år har prisene på bøndenes varer gått kraftig ned, viser ferske tall. - Forbrukerne får ikke billigere mat, men matvarekjedene blir sittende igjen med fortjenesten, sier landbruksøkonom Ola Flaten.
Utenriks
Onsdag 16. mai, 2012
Haiti vender seg mot sør

Haiti vender seg mot sør

NYE VENNER: Mens flere hjelpeorganisasjoner forlater Haiti etter bare to år, knytter Haiti tettere bånd med landene i den radikale Alba-
Kultur & medier
Onsdag 16. mai, 2012
En lavmælt integrasjon

En lavmælt integrasjon

I kampen om kulturkronene er biblioteket ofte den store taperen. Men på landets folkebiblioteker foregår noe av landets viktigste integrasjonsarbeid, viser flere forskningsprosjekter.
Dagens leder
Onsdag 16. mai, 2012
Bjørgulv Braanen
Ja, vi elter

Ja, vi elter

Dagens leder
Powered by eonBIT